Nasze projekty

Cud św. Januarego znowu się powtórzył! Zobacz wideo

Trzy razy w roku wszyscy spoglądają na Neapol w oczekiwaniu na cud krwi św. Januarego. W sobotę, 4 maja o godzinie 18.38 ogłoszono, że także i tym razem krew się upłynniła!

fot. Kris551000 / YouTube

Ogłoszenie cudu poprzedza celebracja. Biskup udaje się do Skarbca, gdzie w specjalnym sejfie przechowywany jest relikwiarz. Po wyjęciu go, zanosi relikwiarz w procesji do ołtarza, gdzie na oczach wiernych potwierdza, czy cud się dokonał.

W tym roku pierwszy cud św. Januarego miał miejsce 4 maja o godzinie 18.38 w bazylice św. Klary w Neapolu.

Sobota poprzedzająca pierwszą niedzielę maja to jedna z trzech dat, kiedy wierni spodziewają się powtórzenia cudu św. Januarego. Czekają na niego także 19 września, w dzień męczeńskiej śmierci świętego oraz 16 grudnia. W ubiegłym roku wierni mogli być świadkami cudu zarówno 5 maja, jak i we wrześniu i grudniu.

Reklama

Dalsza część artykułu pod materiałem video.

Co oznacza upłynnienie się krwi?

Zwykle przez cały rok znajdująca się w ampułkach substancja – co do której Kościół wierzy, że jest krwią świętego męczennika – pozostaje w stanie stałym, w kilku grudkach. Wieki temu zaobserwowano, że zmienia stan skupienia w dniu wspomnienia św. Januarego czyli 19 września.

ZOBACZ TEŻ: Św. January. Męczennik, którego krew przelewa się do dziś

Reklama

Jednak nie zawsze tak się dzieje, dlatego wierni przypisują temu nadprzyrodzonemu zjawisku rodzaj komunikatu od świętego: jeśli cud nastąpi, prawdopodobnie nic złego się miastu nie przydarzy; jeśli zaś nie nastąpi – można oczekiwać jakiejś klęski. Przed takim jednak odbieraniem tego zjawiska zawsze przestrzegali kapłani. Zwłaszcza, że nie zawsze następuje taka zbieżność. Bywa, że gdy cud się nie wydarza, nic złego nie spotyka Neapolu.

W poprzednich latach, w grudniu 2020 i 2021 r. oraz w grudniu 2020 r. do cudu nie doszło. Krew nie zmieniła stanu skupienia.

deon.pl, napolitoday.it, napolitoday, LaRepubblica, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę