Śródpoście. Jak przeżywasz swój Wielki Post?
Dokładnie połowa Wielkiego Postu za nami. Oznacza to, że przeżywamy śródpoście. Co to dla nas oznacza? Co mamy sobie dziś uświadomić? Czy jesteśmy gotowi, by przeżywać święta Wielkiej Nocy?
Śródpoście w polskiej tradycji nie miało nic wspólnego z czasem zadumy Wielkiego Postu. W 20 dni po Środzie Popielcowej przychodził dzień, który pełen był psot, figli i wrzawy, Wynikało to z przesilenia postnych obostrzeń. W tym czasie młodzi przeżywali czas zabawy, a szczególnie chłopcy, których uwaga tego dnia skupiona była na domach, w których mieszkały młode panny. Wrzucali im do domów garnek wypełniony popiołem, a na dach w ramach psikusa wciągali wozy. Przyczepiano do ich domów kartki z napisem “Szukam męża”, malowano okna, czy przyczepiano wydmuszki z jajek do spódnicy. Malowano także okna wapnem, bielono płoty. Biegano także z kołatkami po wsi i był to znak, że pora rozpocząć wiosenne porządki…
Dziś z tych tradycji właściwie zostało nam już tylko to ostatnie – wiosenne sprzątanie, choć dziś wiąże się ono z o wiele mniejszym wysiłkiem. Jak więc wykorzystać dobrze ten czas? Najlepiej przekuć wiosenne porządki w prawdziwe porządki w swoim sercu!
Jaki jest twój Wielki Post?
Skoro już wiesz, że połowa Wielkiego Postu za nami, zrób sobie mały rachunek sumienia! Na początku czasu pokuty i nawrócenia podjąłeś zapewne postanowienia. Jak się z nich wywiązujesz? Czy pamiętasz jeszcze o tym, co sobie założyłeś? Jeśli tak – świetnie! Zrób wszystko, aby do świąt Wielkiej Nocy nie zabrakło ci motywacji w ich realizacji. Jeśli nie – nic straconego! Kolejne 20 dni Wielkiego Postu przed Tobą. Powróć myślami do początków Wielkiego Postu i… spróbuj jeszcze raz podjąć wyzwanie! Może tym razem ci się uda?
Wielki Post to czas, w którym powinniśmy udać się na pustynię za przykładem Chrystusa, który tuż przed rozpoczęciem ziemskiego nauczania – na okres 40 dni pościł z dala od zgiełku świata. Podobnie i my powinniśmy w tym wyjątkowym czasie pokuty i nawrócenia, spróbować poszukać miejsca, gdzie znajdziemy ciszę i skupienie. Czy już znalazłeś swoja pustynię? A może wciąż żyjesz w chaosie i zgiełku? Spróbuj te zbliżające się 20 dni przygotowania do Wielkiej Nocy wykorzystać, by naprawdę znaleźć ciszę, w której usłyszysz Boży głos.
Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. Czy wykorzystałeś te chwile, by przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania? Jeśli tak – jak wyglądała twoja spowiedź? Czy zrobiłeś rachunek sumienia, czy spełniłeś wszystkie warunki dobrej spowiedzi? Jeśli wciąż tego nie zrobiłeś – zaplanuj swoją spowiedź świętą! Odpowiednio się do niej przygotuj tak, byś podczas zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy był w stanie łaski uświęcającej i mógł w pełni w nich uczestniczyć.
Przeczytaj również
Jak zrobić dobry rachunek sumienia?
Jak jest kondycja Twojej modlitwy? Czy korzystasz z czasu, który daje Ci Wielki Post? Czy uczestniczysz w wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali? Czy pamiętasz o porannej i wieczornej modlitwie? Czy w ciągu dnia znajdujesz chwilę czasu, by porozmawiać z Bogiem? Jeśli tak – wspaniale! A jeśli nie – daj sobie szansę, by przez pozostałe 20 dni Wielkiego Postu zbliżyć się do Boga! Zrób wszystko, aby stopniowo gospodarować coraz więcej czasu na chwilę modlitwy. Małymi krokami do celu!
Czy dostrzegasz Jezusa w drugim człowieku? Czy znajdujesz czas na pomoc innym? Czy dostrzegasz potrzeby tych, którzy są blisko Ciebie, ale także tych, którzy są dalej niż w zasięgu Twojego wzroku? Czy podzieliłeś się czymś z innymi? Jeśli tak – doskonale! Jeśli nie – masz jeszcze czas, by nadrobić swoje zaległości! Obecny czas wojny sprawia, że potrzebujących w Polsce wciąż przybywa, dlatego ofiaruj im swoją pomoc!
A więc… Jaki jest Twój Wielki Post? Nie ma czasu do stracenia. Pozostało 20 dni, które możesz wykorzystać na pracę nad sobą, nad relacjami z innymi, a przede wszystkim nad relacją z Bogiem. Nie zmarnuj już ani chwili i przygotuj serce do świąt Wielkiej Nocy!
Artykuł pierwotnie opublikowany 24 marca 2022