Nasze projekty
Fot. Kamil Szumotalski/ Unsplash

Symbole Wielkiego Postu

Wielki Post to czas 40-dniowego przygotowania na święta Zmartwychwstania Pańskiego. To okres bogaty w symbolikę, która pomaga ludziom wyciszyć się, pracować nad sobą, by zbliżyć się do Boga.

Reklama

Symbole Wielkiego Postu mają nam pomóc pracować nad sobą i zbliżyć się do Boga. Oto one:

Wielki Post – 40 dni

To, że Wielki Post trwa 40 dni nie jest przypadkiem. Liczba ta bowiem jest symboliczna i oznacza wyjątkowy czas przygotowania na spotkanie z Bogiem. 40 przewijała się choćby w historiach biblijnych, gdzie Mojżesz 40 dni pościł na górze Synaj, by otrzymać od Boga tablice z przykazaniami, a Eliasz przez 40 dni i 40 nocy szedł do Bożej góry Horeb, by spotkać się z Bogiem. Nawet sam Jezus Chrystus tuż przed tym, gdy zaczął swoją zbawczą misję, pościł 40 dni na pustyni. Zatem Wielki Post jest nam dany, byśmy zrobili wszystko, by jak najpiękniej przygotować się na spotkanie z Bogiem.

Pustynia

Okres przygotowawczy do wielkich wydarzeń nigdy jednak nie miał przypadkowego miejsca. 40 dni odbywało się na… pustyni – czyli tam, gdzie nie ma zgiełku, chaosu, a jest cisza i skupienie. W takich okolicznościach człowiek zaczyna szukać Boga, pragnąć jego obecności. Dziś symboliczną pustynią może być dla nas każde miejsce, w którym odnajdziemy spokój, by skupić się na przygotowaniu na spotkanie z Bogiem. Dzięki temu, będziemy mogli wsłuchać się w głąb swojego serca.

Reklama

Posypanie głowy popiołem

Ten etap mamy już za sobą. W Środę Popielcową byliśmy w Kościele, by na znak rozpoczynającego się Wielkiego Postu – posypać głowy popiołem. To symbol wejścia na drogę spotkania z Bogiem. Wiąże się to z przyjęciem określonej postawy – przyznanie się do własnej grzeszności. To także wyrażenie swojej mniejszości w obliczu Boga i jego miłosierdzia. Pokora – to najważniejsze słowo, które powinno nam szczególnie przewodzić od początku Wielkiego Postu i przez cały czas jego trwania.

Fiolet

Okres Wielkiego Postu łączy się z kolorem fioletowym. Jest to połączenie koloru czerwonego (symbolizującego krew) oraz niebiańskiego niebieskiego. To symbol żałoby, smutku, udręki. Tak naprawdę ta barwa jest swego rodzaju kwintesencją życia na pustyni, gdzie ograniczony jest dostęp do wszystkiego. Dlatego trzeba walczyć o każdą kroplę wody, czy ziarenko pokarmu. Tak i my w Wielkim Poście powinniśmy walczyć o siebie, by móc w prawdzie spotkać się z Bogiem. Fiolet jest również symbolem krwi, która została przelana za nas na krzyżu w połączeniu z tym, że Jezus dzięki niej otworzył nam Niebo.

Modlitwa, post, jałmużna

Pokora, która ma być nieodłącznym elementem Wielkiego Postu składa się na: modlitwę, post, jałmużnę. Są to czynności, które mają stanowić element przebywania na pustyni. Mają one być także symbolem nawrócenia, a także wyrazem miłości, zadumy i powagi wobec tajemnicy zbawienia. Uczą one słuchania zarówno woli Bożej, jak i potrzeb drugiego człowieka.

Reklama

Droga krzyżowa i Gorzkie żale

Droga krzyżowa i Gorzkie żale to nabożeństwa wielkopostne, które mają przypominać nam o miłości Bożej, która dokonała się na krzyżu. Te modlitwy mają sprawić, że staniemy twarzą w twarz z umęczonym Chrystusem, który umarł za nasze grzechy. Droga krzyżowa to modlitwa, podczas której adorujemy Syna Bożego i odtwarzamy Jego drogę od skazania na śmierć, aż do złożenia do grobu. Natomiast Gorzkie Żale są nabożeństwem pasyjnym, które składa się z trzech części. Każda z nich opowiada o tym, co Pan Jezus wycierpiał w danym momencie swojej drogi na Golgotę.

Wielki Post trwa, a my wciąż możemy włączyć się w jego przeżywanie. Biorąc pod uwagę trudny dla nas czas, nie zapominajmy o tych wszystkich aspektach pokuty, byśmy dobrze przygotowali się na spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Zróbmy wszystko, abyśmy podczas tegorocznego Wielkiego Postu dostrzegli Boga w drugim człowieku i byli otwarci na wszystko, co Pan Bóg dla nas przygotował. Zatem… idź na swoją pustynię, módl się, pość i pracuj na rzecz innych!

opoka.pl, wszystkiesymbole.pl, kw/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę