Fot. Jametlene Reskp/Unsplash

Droga Krzyżowa dla zabieganych: modlitwa

Tegoroczny Wielki Post w sposób szczególny rozpoczęliśmy od modlitwy o pokój. W obliczu wojny na Ukrainie nie ustajemy w modlitwie. Może to dobry czas, by przyjrzeć się kondycji swojej modlitwy?

Reklama
Stacja I: Jezus na śmierć skazany

Czy modlisz się za tych, którzy codziennie skazują cię na poniżenie, szerzą oszczerstwa na twój temat? Modlitwa ma moc przemiany nienawiści w miłość. O taką łaskę spojrzenia z miłością na człowieka, który rani, trzeba się modlić.

Stacja II: Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Strach, lęk, ból, bezradność. Znasz te emocje, prawda? Znasz ból krzyża, który spada na twoje ramiona z zaskoczenia. Jezus, któremu na ramiona nałożono belkę krzyża, nie był w tym bólu sam. Był ze swoim Ojcem w swojej modlitwie. Czy potrafisz być z Ojcem w twoim lęku?

Stacja III: Pierwszy upadek pod krzyżem

Kiedy już pogodziłeś się z krzyżem, przychodzi pierwszy upadek. Miałeś przecież wytrzymać dłużej, poradzić sobie lepiej. Oddaj to Bogu. Niech ten upadek będzie twoją modlitwą.

Reklama
Stacja IV: Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Jezusowi

Na pewno w ciągu ostatniego tygodnia spotkałeś Szymona, który – zmuszony lub z własnej woli – okazał ci pomoc. Pomódl się za niego.

Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusowi

Kiedy sam już brzydzisz się swoim grzechem, swoim egoizmem, falą niepowodzeń – przychodzi Ktoś, kto w tym bólu chce okazać ci czułość. Poszukaj w Internecie wizerunku przedstawiającego Twarz Chrystusa z Całunu Turyńskiego i przez kilka minut pokontempluj czułość Jego oczu.

Reklama
Stacja VII: Drugi upadek pod krzyżem

Jak modlisz się po upadku? Prosisz Boga, by uchronił cię przed kolejnym upadkiem czy dziękujesz, że dał ci siłę, by powstać?

Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiasty

Przemień bezsilny płacz w modlitwę. Ufaj mimo wszystko.

Stacja IX: Trzeci upadek pod ciężarem krzyża

Podobno każdy kolejny upadek boli mniej. Gdy już nauczysz się postawy wdzięczności za kolejne powstanie z upadku, dostrzeżesz w swoim życiu ogrom łaski od Boga. Dzięki temu, nie zniechęci cię nawet pojawiająca się na horyzoncie śmierć.

Reklama
Stacja X: Jezus z szat obnażony

To, w jaki sposób się modlisz, obnaża zamiary twojego serca. O co ostatnio się modliłeś? Dlaczego powierzyłeś Bogu akurat tę sprawę? Jakie są twoje intencje?

Stacja XI: Jezus do krzyża przybity

„Dać się przybić do krzyża”. Co to dla ciebie oznacza? Odmów modlitwę do pięciu ran Chrystusa.

Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu

Alicja Lenczewska, polska mistyczka, umierając powiedziała: „Spalamy się, Jezu! Spalamy się do końca!”. Czy potrafisz tak „wypalić” swój egoizm, by kochać oddając siebie w całości – bez warunków i rachunku zysków i strat? Poproś Boga o łaskę takiej miłości.

Stacja XIII: Jezus z krzyża zdjęty

Przypomnij sobie sytuację, w której wydawało Ci się, że po ludzku nic już nie da się zrobić, że wszystko już stracone i że nie ma już nadziei. Jaka wtedy była twoja modlitwa? A może w ogóle z niej zrezygnowałeś? Dlaczego? Pomyśl o tym.

Stacja XIV: Jezus do grobu złożony

Kiedy nie ma już bólu, kiedy jest tylko cisza i smutek – trwaj na modlitwie. Tylko ona daje perspektywę życia i wiarę w to, że wszystko skończy się zmartwychwstaniem.


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Wspieraj nas - złóż darowiznę