Sprawdź pogodę na grudzień… ze świętymi!
Grudzień to miesiąc, w którym wiele osób zastanawia się nad tym, co przyniesie nowy rok. Warto w tych planach przyjrzeć się prognozom, które są związane ze świętymi, wspominanymi w tym właśnie miesiącu. Okazuje się bowiem, że mogą oni podpowiedzieć, jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach po ich wspomnieniu, ale także w kolejnym roku - nawet do września!
Meteorologiczne prognozy ze świętymi zaczynamy 4 grudnia. Przysłowie głosi “Barbara po wodzie święta po lodzie, Barbara po lodzie święta po wodzie”. Warto przyjrzeć się pogodzie w dniu, kiedy wspominamy św. Barbarę. Dzięki temu będziemy mogli nastawić się na pogodę w Boże Narodzenie oraz przygotować z myślą o niej odpowiednie świąteczne stylizacje.
7 grudnia to wspomnienie św. Ambrożego. W kalendarzu przeczytamy, że “Święty Ambroży zimy przysporzy”. Kto jeszcze do tego czasu nie zaopatrzył się w ciepłe buty i kurtkę albo nie zmienił opon na zimowe – oto ostatni moment! Święty Ambroży jest autorem pięknego hymnu, którego tekst mocno nawiązuje do treści Adwentu:
1. Stworzycielu gwiazd świecących, wieczne światło nas wierzących,
Zbawicielu wszystkich ludzi, niech Cię głos pokornych wzbudzi.
2. Ty żałując świata wszego, śmiertelnie zachorzałego,
Przyniosłeś lekarstwo drogie, leczyć grzesznym rany srogie.
3. Już się miał świat ku zmrokowi, gdyś rówien Oblubieńcowi,
Wyszedł, jako zdrój z krynicy, z Matki, przeczystej Dziewicy.
4. Prosim, Panie litościwy, przyszły Sędzio sprawiedliwy,
Broń nas, dokąd czas jest tego, od szatana zdradliwego.
5. Chwała Ojcu Przedwiecznemu i Synowi Mu równemu,
I z Duchem Świętym społecznie, niechaj nie ustanie wiecznie.
CZYTAJ: Zimni ogrodnicy. Kim byli?
Kolejna grudniową prognozę podaje św. Łucja, którą wspominamy 13 grudnia. W kalendarzu przy jej wspomnieniu znajdziemy kilka wskazówek. “Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi” czy też “Po świętej Łucji pogoda na koniec grudnia śnieg poda”. Dodatkowo św. Łucja okazuje się być dobrą przewodniczką na zaplanowanie nowego roku. Tak brzmi mówiąca o tym przepowiednia: “Od Łucji do Wilii licz dwanaście dni, a w jakim to sobie toku, słonko we dnie, w nocy gwiazdy, światłem tuż po sobie lśni, takim będzie miesiąc każdy, w nadchodzącym tobie roku.”
Przeczytaj również
20 grudnia wskazówki pogodowe zostawia nam św. Makary. Są to prognozy na naprawdę odległe miesiące. Raz, że “gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny” a dwa, że “Ile słońca na Makarego, tyle ciepła wrześniowego”, co parafrazuje także rymowanka “Dzień świętego Makarego pewnie przepowiada, czy we wrześniu pogoda, czy też ciągle pada”. To świetna wskazówka chociażby dla par, które we wrześniu planują organizować swój ślub!
Całkiem sporo informacji meteorologicznych można uzyskać 21 grudnia, kiedy to obchodzono dawniej wspomnienie św. Tomasza Apostoła. W kalendarzu znajdziemy takie prognozy: “Gdy na Tomasza pogoda, styczeń silne wiatry poda”, “Gdy na Tomasza deszcz pada, zmienną zimę zapowiada” oraz “Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa”. Dodatkowo to właśnie w tych dniach mamy w Polsce najkrótszy dzień i najdłuższą noc w roku, o czym mówi powiedzenie: “Na Tomasza najdłuższa noc nasza”.
ZOBACZ: “Wszyscy święci i święte Boże”. Modlitewnik do Wszystkich Świętych
Kolejne prognozy to już okres świąteczny. Wspominani w Wigilię “Adam i Ewa pokazują, jaki styczeń i luty po nich następują”. Z drugiej strony czytamy “słota w dzień Adama i Ewy, zabezpiecz od zimna cholewy”. Prawdopodobnie więc styczeń i luty po deszczowej Wigilii również takie będą, ale jeśli zdarzy się zimny dzień – warto być na niego przygotowanym.
Warto zwrócić także uwagę na pogodę w samo Boże Narodzenie, ponieważ według powiedzeń pokaże ona prognozę na najbliższe dni. “W jakim blasku Bóg się rodzi, w takim cały styczeń chodzi” czy też “gdy w Narodzenie Pana pogodnie, będzie tak cztery tygodnie” – mówią powiedzenia. Są też prognozy na kolejne święta: “Gdy na Gody leży śnieg srogi, to na Wielkanoc zielone odłogi”.
Kolejną prognozę przynosi św. Szczepan, wspominany 26 grudnia. “Jaka pogoda w Szczepana panuje, taka na luty nam się szykuje”, a dodatkowo “Jak przymrozi na Szczepana, będzie wiosna od Damiana” (27 lutego).
Zabawne prognozy można przeczytać kolejnego dnia, kiedy wspominany jest św. Jan Apostoł. Podobnie jak św. Szczepan “Jak Apostoł pokazuje, taki luty następuje”. W kalendarzu czytamy także “Jak na Jana śniegu po kolana, to Józek (19.03) pociągnie trawy wózek” oraz “Jak Jan Apostoł ośnieżony, św. Józef już zielony” to powiedzenia, które wybiegają myślami aż do marca. Ponadto mówi się, że “Gdy w Ewangelistę chmury, będą plonów góry”.
CZYTAJ: Wszyscy Święci Karmelu. Jak ćwiczyć swój charakter na drodze do świętości?
“Niewiniątek dzień pokaże, jaka pogoda w marcu się okaże” – to prognoza z 28 grudnia czyli Święta świętych Młodzianków. Jest także zapowiedź pogody w maju. We wspomnienie św. Eugeniusza (30 grudnia) czytamy, że “Eugeniego lód albo woda pokaże, czy w maju będzie pogoda”.
Grudzień kończymy ze św. Sylwestrem, przy którego wspomnieniu czytamy, że jeśli “w noc Sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie”. Mamy też pogodę na wakacje: “Dzień Sylwestrowy pokaże czas lipcowy”.
A dla tych, którzy chcieliby zabawić się w meteorologów, przygotowaliśmy do pobrania meteorologiczny kalendarz z grudniowymi świętymi. Jest w nim miejsce na zapisanie, jaką pogodę przyniósł dzień ich wspomnienia oraz na notatkę, czy rzeczywiście taka była w konkretnym czasie. Miłej zabawy!