Nasze projekty
Matthäus Kern: Anioł Stróż (1840)/domena publiczna/wikipedia.org

Dziś wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów

Na polecenie samego Boga strzegą nas i chronią, wiemy też, że każdy z nas ma swojego własnego, który wspiera nas na drodze do Nieba. Dziś w liturgii wspominamy Świętych Aniołów Stróżów.

Reklama

Choć o aniołach, w tym o Aniołach Stróżach mówi już zarówno Stary jak i Nowy Testament, ich osobne święto w Kościele pojawiło się dopiero w XVII w. W 1608 papież Paweł V pozwolił obchodzić je w pierwszy dzień zwykły po św. Michale, którego wspomnienie przypada od 1969 na 29 września. Święto Świętych Aniołów Stróżów dla całego Kościoła katolickiego wprowadził na stałe do kalendarza liturgicznego dopiero papież Klemens X w 1670 roku.

Podstawę naszej wiary w opiekę Aniołów Stróżów znajdujemy w wielu miejscach Pisma Świętego, pięknie mówią o niej zwłaszcza te fragmenty, które Kościół wybrał do Liturgii Słowa na dzień 2 października.

Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. Jeśli będziesz wiernie słuchał jego głosu i wykonywał to wszystko, co ci polecam, będę nieprzyjacielem twoich nieprzyjaciół i będę odnosił się wrogo do odnoszących się tak do ciebie” – czytamy w Księdze Wyjścia (Wj 23,20-23)

Reklama

Pan Jezus zaś, stawiając swoim uczniom dziecko jako wzór do naśladowania mówi wprost: „Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.”

„Aniołowie działają dokładnie tak jak Bóg”

„Aniołowie działają dokładnie tak jak działa Bóg. Nie działają jak chcą, ale jak On ich posyła. Skoro więc On działa szanując wolną wolę człowieka, szanują ją również aniołowie. Anioł stróż działa, gdy go o to poprosimy, ale nigdy nie tak by niszczyć naszą wolną wolę, choćbyśmy nawet wybrali zło. Gdyby nie było możliwości wybrania zła, nie byłoby pełnej wolności. A Bóg chciał żebyśmy kochali go z wyboru” – wyjaśnia ks. prof. Tomasz Stępień, specjalista od angelologii św. Tomasza w rozmowie ze Stacją7>> 

Wielu świętych miało bliskie relacje ze swoimi Aniołami Stróżami, wielu obecnych ojców duchownych zachęca wprost, by z aniołami rozmawiać, a nawet prosić Pana Boga o możliwość poznania imienia swojego anioła>>

Reklama

Warto również wiedzieć, że poza znaną nam wszystkim z dzieciństwa rymowaną wersją modlitwy do swojego Anioła Stróża, istnieją jeszcze inne teksty, którymi można się posłużyć >>

Można również zwracać się do Aniołów Stróżów bliskich nam osób, zwłaszcza by dziękować za ich opiekę i służbę >>Modlitwa do Anioła Stróża męża i żony

Naszą wiarę i oczekiwania od naszych Świętych niebiańskich Opiekunów wspaniale podsumowuje modlitwa-kolekta z dnia ich wspomnienia liturgicznego: Boże, Ty w niewysłowionej opatrzności posyłasz nam, jako stróżów, Twoich świętych Aniołów, spraw, abyśmy zawsze znajdowali u nich obronę  i cieszyli się ich towarzystwem w wieczności.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę