Nasze projekty

Wakacyjne dopalacze

Są tacy którzy uważają, że na tym świecie należy tylko pracować, a dopiero w niebie będziemy odpoczywać. Życzę im siły. Nie dołączę się jednak do tej frakcji. Zanim zasłużymy na „wieczny odpoczynek”, poszukajmy już tutaj boskiego odpoczynku.

Reklama

  • Kiedy Bóg odpoczął po stworzeniu świata, pobłogosławił ten dzień. Odpoczywając błogosławił. Tak ma być u nas. Zatem do dzieła. Odpoczywaj jak Bóg. Naucz się błogosławić. Boga, ludzi, całe stworzenie. Chwal, dziękuj, mów dobrze. To najlepszy ratunek dla przeciążonego ciała i psychiki. Nie patrz wciąż na siebie i swoje zmęczenie. Zmień punkt spojrzenia. Błogosławieństwo ma moc stwarzania dobra.

  • Idźcie na miejsce ustronne i odpocznijcie nieco (Mk 6,31). Jezus posyła uczniów na odpoczynek jako wspólnotę. Mówi do nich w liczbie mnogiej. Nie chce by się teraz izolowali. Pokusą może być myślenie, że gdy odpoczywam mam być sam, że tylko wtedy się uda. Nie. Odpoczywaj więc od pracy, uczelni, ale nie od ludzi. Już starotestamentalny szabat był czasem na Boga i człowieka. Cudownie jest odpocząć razem.

  • W dni wolne, w czas szabatu, Jezus dokonywał największych cudów, był najbliżej człowieka, przychodził na ratunek w chorobie i słabości. Czas wolny od pracy był czasem wyzwolenia. Więc to podczas naszego odpoczynku Bóg ocala nasze życie, przychodzi ze swoją mocą, aby zaprowadzić ład i spokój do naszej duszy. Kiedy odpoczywamy, pozwalamy Jemu działać.

  • Bądź posłuszny Ewangelii: Przypatrz się liliom na polu...(por. Mt 6, 28). Życie to nie zakład produkujący musztardę, nie musimy wciąż wytwarzać, produkować, rywalizować. Przestać pracować oznacza być silniejszym od własnej pracy. Kiedy spojrzymy na przyrodę uświadomimy sobie, że sami jesteśmy także darem, że Bóg podtrzymuje nas i żyjemy tylko dzięki Jego woli. Czas wolny pomaga nam skonfrontować się z siłą automatyzmów i przyzwyczajeń, abyśmy dostrzegli, że nasze życie nie jest wcale zwykłą oczywistością.

  • Odpoczynku domaga się nasze ciało, ponieważ nie jesteśmy aniołami i każdy z nas ma swoje granice. Jeśli je przekroczymy, jeśli wbrew zmęczeniu będziemy próbowali przymusić własne ciało do uległości, prędzej czy później taki zabieg obróci się na naszą niekorzyść. Kohelet wieści, że nie ma nic lepszego dla człowieka, niż żeby jadł i pił, i duszy swej pozwalał zażywać szczęścia przy swej pracy. Zobaczyłem też, że z ręki Boga to pochodzi (Koh 2, 24). Pozwól sobie na sen bo... Pan i we śnie darzy swych umiłowanych (Ps. 127, 2)

  • Oddaj swój kalendarz w ręce Boga. Pozwól sobie na trochę chaosu, nie planuj. Większość z nas obawia się chaosu i dlatego próbujemy wprowadzić porządek. Kiedy jednak panuje porządek, nie potrzebujemy już Boga. Gdy wszystko jest uporządkowane i na swoim miejscu, nie zdarza się nic nieoczekiwanego.

  • Zwolnij. Nie ma się gdzie spieszyć. Czas nie biegnie, tylko my. W biegu nie zorientujesz się gdzie jesteś. Racja, żyjemy coraz szybciej, ale często my sami przyspieszamy nasze życie. Stwórz w wakacje w swoim życiu przestrzenie „slow”, chroń modlitwę, rodzinę, przyjaciół. Odłóż filmy akcji i literaturę sensacyjną. Czytaj wiersze, zachwycaj się sztuką... stań się kontemplatykiem. Wtedy to ty zapanujesz nad czasem, a nie on nad tobą.

 

 
 

Reklama
 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę