Jerozolima w Polsce? Zapraszamy do Miechowa!
Dziś zabieramy Was na Południe Polski, ok. 40 km od Krakowa, gdzie znajduje się niewielkie miasto Miechów - jedno z najstarszych w Małopolsce. Idąc ulicami tego malowniczego miasteczka, możecie poczuć się jak w Jerozolimie. I to dosłownie!
Kiedy myślimy Miechów, pierwsze skojarzenie to bez wątpienia Jerozolima. Miechowianie mogą się wręcz pochwalić, że mieszkają w “Polskiej Jerozolimie”. Co to oznacza? Jaksa Gryfita z Miechowa w 1162 r. wyruszył na pielgrzymkę do Jerozolimy. Tam zafascynował się Zakonem Bożego Grobu, który strzegł najświętszych dla chrześcijan miejsc w Świętym Mieście. Wtedy w głowie miechowskiego możnowładcy pojawiła się myśl, by sprowadzić zakonników do Polski i stworzyć klasztor Bożogrobców w Miechowie.
Jak pomyślał, tak zrobił! Co ciekawe, według tradycji, w drodze powrotnej Jaksa przywiózł do Miechowa worki z ziemią, na której pochowano Jezusa Chrystusa i wysypał ją na terenie miasta. W rzeczywistości był to natomiast woreczek, ale do dziś stanowi on swego rodzaju relikwię, która wysypana jest na ziemi miechowskiej. Można zatem powiedzieć, że Miechowianie chodzą po tej samej ziemi, po której przed dwoma tysiącami laty stąpał sam Chrystus. I ty, jeśli przyjedziesz do Miechowa, będziesz miał taką samą okazję!
Serce Miechowa
Sercem Miechowa jest Bazylika Grobu Bożego, która wita przybywających z różnych stron miasta. Potężny Kościół, a przede wszystkim wieża z kopułą i Jezusem Zmartwychwstałym na szczycie, są najważniejszą i najpiękniejszą wizytówką Miechowa. Zatem jeśli tam przyjedziesz, z pewnością pierwsze co zobaczysz, to właśnie to!
Kieruj się w stronę Bazyliki i budynków poklasztornych, bo to właśnie tego miejsca nie możesz pominąć w Miechowie. Gdy wejdziesz do środka, z pewnością zachwyci Cię barokowy wystrój wnętrza. Gdy wejdziesz do nawy głównej, zobaczysz przepiękny ołtarz, który przedstawia scenę zmartwychwstania Jezusa.
Czytaj także >>> Symbole Wielkiego Piątku. Dowody rzeczowe Męki Jezusa
Przeczytaj również
Boży Grób
Idąc Bazyliką, przyjrzyj się wizerunkom świętych przedstawionym na rzeźbach, a także charakterystycznemu elementowi sztuki barokowej – licznym aniołom, które spoglądają na wiernych z różnych stron kościoła. Następnie kieruj się w stronę zabytkowych, gotyckich krużganków, gdzie przy XII stacji drogi krzyżowej znajduje się najważniejsze miejsce Kościoła – Kaplica Grobu Bożego. To właśnie tu, w średniowieczu, gdy pielgrzymki do Ziemi Świętej były niemożliwe (po zajęciu Jerozolimy przez Muzułmanów), przybywali pielgrzymi z całego świata, by oddać cześć Chrystusowi zmartwychwstałemu.
Obecna Kaplica jest najstarszą repliką Bożego Grobu na świecie i pochodzi 1530 r. To kopia taka, jaką pamiętali Bożogrobcy z czasów założenia zakonu w Jerozolimie.
Ciekawostka
Wspomnieliśmy o Zakonie Bożogrobców, dzięki którym Miechów przez długie lata był bardzo ważnym miejscem w Polsce i na świecie. Ale poza wysławianiem miasta, mają oni swoją wielką zasługę w rozpropagowaniu zwyczaju budowy grobów Jezusa Chrystusa w okresie Triduum Paschalnego. Zatem, jeśli w waszej parafii budujecie Grób Pański, gdzie zostanie przeniesiony Najświętszy Sakrament w Wielki Piątek i pozostanie tam aż do Wigilii Paschalnej to wiedzcie, że robicie to na wzór miechowskich Bożogrobców.
Czytaj także >>> Piękna Liturgia Wielkiego Piątku według średniowiecznego rytu Bożogrobców
Kaplica Boskiego Oblicza
Od 2020 r. pielgrzymi, którzy odwiedzają Miechów mają także okazję zobaczyć wyjątkowe miejsce, Kaplicę Boskiego Oblicza, która została wykonana przez Lecha Nowackiego z Białegostoku. Gdy tam wejdziesz, poczujesz się, jakbyś bezpośrednio obcował z tajemnicą zmartychwstania Chrystusa. Kaplica składa się z dwóch pomieszczeń.
Pierwsze to sala przygotowania, która ma odpowiadać Ogrodowi Oliwnemu. To właśnie tam powinniśmy przygotować się duchowo do dalszych rozważań nad zmartwychwstaniem Jezusa. Tam też znajduje się wizerunek Jezusa przedstawiony na Chuście z Manopello oraz kopia Całunu Turyńskiego, którą Bazylika Grobu Bożego otrzymała od św. Jana Pawła II.
Druga sala to tzw. sala świadectwa, gdzie po planie spiralnym idzie się w górę aż do momentu, w którym patrząc w dół można dostrzec owiniętą całunem i nakrytą Chustą z Manopello figurę Chrystusa. Widok ten wywołuje najwięcej emocji i sprawia wrażenie, że zwiedzający znajduje się w grobie Jezusa, gdzie już za chwilę będzie świadkiem Jego zmartwychwstania.
Czytaj także >>> Kaplica Boskiego Oblicza w miechowskiej Bazylice
Nie tylko Bazylika!
Poza obiektami stricte sakralnymi, w Miechowie wiele jest miejsc, które sprawią, że zechcesz zostać tutaj na dłużej! Od niedawna w mieście otworzono odrestaurowany park, w którym znajduje się mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, fontanny, ale także dużo zieleni i przestrzeni do uprawiania sportu – jazdy na rolkach, rowerze, czy gry w tenisa. W Miechowie znajduje się także zabytkowy, drewniany Dworek Zacisze, który znajduje się na szlaku Małopolskiej Architektury Drewnianej, który obecnie pełni rolę mini muzeum, ale także jest miejscem, gdzie odbywają się drobne imprezy kulturalne.
W Miechowie jest także ścieżka rowerowa, szybka trasa do Racławic, gdzie odbyła się jedna z najważniejszych bitew powstania Kościuszkowskiego – bitwa pod Racławicami, a także wiele innych, ciekawych miejsc, które powinny przykuć oko wielu poszukiwaczy przygód!