Nasze projekty
fot. Stacja7

Kaplica Boskiego Oblicza w miechowskiej Bazylice

W 2020 roku w Bazylice Bożego Grobu w Miechowie, na południu Polski, powstała wyjątkowa Kaplica Boskiego Oblicza. To instalacja, która sprawia wrażenie, że człowiek konfrontuje się z największą tajemnicą w dziejach świata, z historią Zmartwychwstania Jezusa.

Reklama

Kaplica Boskiego Oblicza znajduje się na gotyckich krużgankach Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Gdy przekracza się jej próg, oczom zwiedzających ukazuje się pomieszczenie w ciemnych kolorach, a na ścianach można dostrzec dwa istotne obiekty – Kopię Całunu Turyńskiego, który Miechowianie otrzymali z rąk Jana Pawła II, a także Kopię Chusty z Manopello.

To sala oczekiwania, która symbolizuje Ogród Oliwny i ma na celu przygotowanie duchowe i skupienie się przed wejściem do kolejnej sali. Znajduje się tam także monitor z prezentacją filmową i animacją, która ukazuje nakładanie się i przenikanie dwóch wizerunków Chrystusa – z Całunu Turyńskiego, a także z Chusty z Manopello.

Świadectwo

Drugie pomieszczenie to tzw. „Sala świadectwa”, która umieszczona jest na planie spiralnym wznoszącym do 2,5 m. Kiedy wyjdzie się na górę, dostrzega się skrętnie opadającą drogę do poziomu posadzki. Najważniejsze, a zarazem centralne miejsce sali to owinięta całunem i nakryta Chustą figura Chrystusa. Widok ten wywołuje najwięcej emocji i sprawia wrażenie, że zwiedzający znajduje się w grobie Jezusa, gdzie już za chwilę będzie świadkiem Jego zmartwychwstania.

Reklama

Zaaranżowana scena ma wywołać oczekiwane emocje, nie pokazuje realnych wydarzeń. Działa natomiast na skojarzenia widza – wzbudza zainteresowanie i pomaga poukładać skojarzenia w świadomości widzów.

Zobacz także >>> Piękna Liturgia Wielkiego Piątku według średniowiecznego rytu Bożogrobców

Centrum zbawczych wydarzeń

Kaplica Boskiego Oblicza ma skłonić wszystkich, którzy w niej przebywają do zadumy i zastanowienia się nad tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To swego rodzaju konfrontacja z największą tajemnicą w dziejach świata.

Reklama

Kaplica to nie tylko miejsce modlitwy, to także przekaz artystyczny. To swego rodzaju instalacja, która wykorzystuje wszelkie środki wyrazu, które w niezwykły sposób działają na zwiedzających. Ma ona stworzyć wrażenie, że człowiek znajduje się w centrum zbawczych wydarzeń. Pomoc w tych odczuciach stanowi wyjątkowa muzyka, gra światła, a także wiele innych aspektów.

Celem instalacji, kaplicy od początku było przede wszystkim wywołanie emocji. I to się udało! Wchodząc do tego miejsca odnosi się wrażenie, że bierze się udział w czymś absolutnie wyjątkowym, niepowtarzalnym.

Wejście Kaplicy ma być nie tylko emocjonalnym przeżyciem, ale także przedstawieniem dowodów historii zbawienia. To ponadto zachęta do refleksji i dalszych rozważań, lektur religijnych na temat Chusty z Manopello i Całunu Turyńskiego.

Reklama

Fundatorem wystawy jest dr Grzegorz Słupski, prezes Fundacji Volto Santo w Gdańsku, a jej autorem – Lech Nowacki z Białegostoku. Kaplica została otwarta podczas VI Miechowskich Dni Jerozolimy w 2020 r.

Galeria zdjęć

Źródło: voltosanto.pl, bazylikamiechow.pl

kw/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę