Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń

Maryjo, naucz nas nie stawiać siebie w centrum uwagi.

Reklama

Ewangelista Łukasz był precyzyjny w przekazywaniu informacji dotyczących chronologii i czasu poszczególnych wydarzeń. W szóstym miesiącu od poczęcia Jana w małżeństwie Zachariasza i Elżbiety, przyszedł anioł Gabriel do Maryi w Nazaret. Ona po wypowiedzeniu Bogu swojego: „Niech mi się stanie według słowa Twego” wybrała się z pośpiechem do Ain-Karim. Tu pozostała, jak jej wspomnienia tamtych dni zapisał Ewangelista: „około trzech miesięcy; potem wróciła do domu”.

Właśnie w tym miejscu relacji Maryi (Św. Łukasz raczej nie miał dostępu do innych świadków kolejnych wydarzeń w Ain-Karim) następuje bardzo dziwny zabieg, który nie wydaje się wcale być koncepcją dziennikarską św. Łukasza: po zapisaniu informacji o powrocie Miriam do Nazaretu, następuje (Jej przecież) relacja z narodzin dziecka Elżbiety, nadania mu ustalonego wcześniej imienia i uroczystego zerwania pęt ze strun głosowych ojca dziecka – kapłana Zachariasza. Kiedy czytamy tylko ten fragment Ewangelii łukaszowej obecność Matki Jezusa może uciec naszej uwadze.

Matka Jezusa nagle postanowiła usunąć się w cień. W opisie kolejnych wydarzeń nie mamy śladu jej uczestnictwa – mamy jej relację. Dotarła do swojej krewnej, aby po kobiecemu być użyteczną przez kilkanaście tygodni oczekiwania na rozwiązanie oraz przy porodzie i połogu. Była świadkiem i uczestnikiem tych ważnych rodzinnych chwil, radosnych choć trudnych, ale siebie ustawiła całkowicie w cieniu zdarzeń.

Reklama
Reklama

Rozważania majowe. Odc. 24: Stojąca w cieniu zdarzeń

Reklama
Reklama

To miejsce Ewangelii wyraźnie wskazuje na wrażliwość Maryi i jej sposób czytania dziejów zbawienia. Dzięki Jej relacji możemy poznawać całą chronologię odkupienia świata, ale to nie wszystko. Dziecię Boże wówczas rozwijało się w Jej łonie, ale Ona pamiętała, że należy zwrócić św. Łukaszowi uwagę także na ten dzień, kiedy według wyznaczonej dla jego oddziału kolei pełnił Zachariasz służbę kapłańską przed Bogiem (nie zapisano „w świątyni”, ale – przed Bogiem!). Maryja uznała, że nie wolno uronić żadnego ze szczegółów, które się poskładały na to boskie preludium do przyjścia na świat Zbawiciela. To była służba Matki Jezusa sprawie boskiego natchnienia tej Księgi świętej Nowego Testamentu. Któż inny kilkadziesiąt lat później, gdy powstawała Ewangelia, mógł przeliczyć te tygodnie i miesiące tak wypełnione Bożym zaangażowaniem w sprawy ludzkie.

Naucz mnie Maryjo, swoim przykładem, że kiedy Bóg mówi nie wolno gardzić żadnym Jego słowem, tym bardziej kiedy Bóg działa… We współczesnym świecie i na przekór jego zwyczajom zadbaj Matko, bym pamiętał, że zawsze kiedy Bóg działa: nie wolno mi traktować siebie jako kogoś najważniejszego do wymienienia z imienia, docenienia zasług i odznaczenia właściwym orderem.

Reklama

Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę