Nasze projekty
Fot. Drazen Zigic/Freepik

Zdrada małżeńska. Jak wybaczyć?

Zdrada małżeńska - czy można ją wybaczyć? Przebaczenie jest procesem indywidualnym, można jednak wskazać etapy, których doświadczają osoby przebaczające.

Reklama

Zdrada małżeńska. „Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską…” do tych słów przysięgi odwołują się zrozpaczeni małżonkowie, gdy odkrywają zdradę małżeńską. Badacz zdrady małżeńskiej Kenneth P. Rosenberg nazywa ją oszustwem, w którym osoba zdradzająca często jest przekonana o swoim prawie do zdrady. Jednak ulega ona iluzji wierząc, że dzięki temu podniesie wartość siebie, ziści marzenie o tej prawdziwej miłości, czy udanym seksie.

Czym jest zdrada małżeńska?

Zdrada to naruszenia, obiecanej w przysiędze, wyłączności seksualnej, poprzez pocałunek lub akt seksualny, ale może być także emocjonalnym zaangażowaniem w relację. Najtrudniejsze sprawy to te, gdy zaangażowanie dotyczy sfery seksualnej i emocjonalnej. Kobiety i mężczyźni różnią się w postrzeganiu zdrady. Dla kobiet zdrada emocjonalna jest tak samo zagrażająca jak fizyczna, zaś mężczyźni większe znaczenie przypisują zdradzie fizycznej.

CZYTAJ: Rafał Patyra: „To moja żona, dzięki łasce Boga, uratowała nasze małżeństwo”

Reklama

Zdrada małżeńska = rozstanie?

Po odkryciu zdrady związek nie musi się zakończyć, zdolność do otwartej komunikacji i współpraca małżonków pomagają w wyjściu z kryzysu. Trzeba zaznaczyć jednak, że zanim małżonkowie podejmą decyzję o reparacji związku, doświadczają ogromnych konfliktów wewnętrznych. Przywrócenie zaufania odbywa się bowiem przy tlącej się świadomości, że nadal istnieje ryzyko zdrady. Terapeuta par Stanley Ruszczynsky stwierdza, że droga do przebaczenia nie jest łatwa, a „pojęcie przebaczenia nabiera znaczenia, gdy akt przebaczenia na początku wydaje się niewykonalny”. Skrucha i żal osoby, która skrzywdziła, wzięcie odpowiedzialności za zdradę, poczucie empatii wobec ofiary, pomagają osobie skrzywdzonej w decyzji o przebaczeniu.

ZOBACZ: Zdrada małżeńska i brak reakcji otoczenia. Biblijna historia Batszeby

Jak wybaczyć zdradę?

Przebaczenie jest procesem indywidualnym, można jednak wskazać etapy, których doświadczają osoby przebaczające. Pierwszy z nich wiąże się z przeżyciem emocji, których osoby zdradzone wcześniej nie doświadczały w takim nasileniu lub w ogóle ich nie przeżywały. Po ujawnieniu zdrady świat osoby zdradzonej załamuje się. Przychodzi ból, zranienie i poczucie samotności… Osoby zaprzeczają, nie dowierzają, ponieważ zdrada wydaje się nie do pojęcia. Wraz z poczuciem winy przychodzi wstyd, ponieważ zdrada przeżywana jest jako publiczne upokorzenie. Zdradzony współmałżonek dokonuje dewaluacji tego co zostało utracone.

Reklama

ZOBACZ: DRUGA. Najbardziej niezwykła podróż ku sobie

Przychodzi także pragnienie zemsty. Bywa, że osoba zdradzona boi się wyrazić złość czy gniew na małżonka, który zdradził, co może być związane z przekonaniem, że te emocje są grzeszne. W niektórych sytuacjach potrzebne jest wsparcie psychoterapeuty, psychologa czy psychiatry. Ujawnienie swojego cierpienia z powodu zdrady może stać się początkiem katharsis prowadzącym do uzdrowienia.

Kolejnym etapem przebaczenia jest analiza tego, co się wydarzyło. Pomaga ona odzyskać poczucie kontroli w życiu oraz w nadać sens temu krytycznemu wydarzeniu. Przebaczenie jest drogą do zobaczenia realnego obrazu małżeństwa, z jego ułomnościami ale i zasobami, wiąże się z obniżeniem negatywnych uczuć wobec współmałżonka, zmianą przekonań o sobie i małżonku, czasem przyjęciem założenia, że rezygnuje się z dalszego karania za zdradę. Przebaczającemu przebaczenie przynosi emocjonalną ulgę i uczucie wolności.

Reklama

CZYTAJ: Przebaczenie jest wyborem. To nie jest uczucie

Czy każdy jest zdolny do wybaczenia zdrady?

Niewątpliwie niektórym osobom przebaczenie przychodzi łatwiej, niż innym. Badania wskazują, że większa zdolność do przebaczenia związana jest z określonymi predyspozycjami osobowościowymi takimi jak ugodowość, empatia, postawa prospołeczna, pozytywne nastawienie do innych, towarzyskość, serdeczność a także religijność. Skłonność do przebaczenia i większa chęć do naprawy związku będzie związana także z tym czy osoba była zaangażowana w związek, a także czy motywacją pozostania w związku są  dzieci.  Zasypanie przepaści jaka pojawia się między małżonkami po zdradzie wymaga czasu i zaangażowania obojga współmałżonków.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę