fot. Cathopic

Modlitwa wiernych na ślub

Kiedy jesteśmy w ferworze przygotowań przed zawarciem sakramentu małżeństwa, pamiętamy o tym, aby wybrać czytania ślubne, ale często zapominamy o modlitwie wiernych. Czy wiedzieliście, że możecie przygotować ją sami i w czasie ceremonii ślubu pomodlić się we wszystkich, ważnych dla was intencjach?

Reklama

Modlitwa wiernych na ślub – jaką wybrać? – To pytanie często zadają sobie pary młode tuż przed swoim wielkim dniem. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać czytania ślubne, bowiem wystarczy zdecydować się na te, które najbardziej do nas przemawiają z katalogu czytań ślubnych. W przypadku modlitwy wiernych opcji jest wiele…

Kto przeczyta modlitwę wiernych podczas ślubu?

Na samym początku trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie, komu przypadnie w udziale przeczytanie tej wyjątkowej modlitwy podczas waszego ślubu. Możecie zdecydować się na kilka opcji.

Pierwsza to ta, aby przeczytał ją ksiądz odprawiający Mszę świętą – na nią decyduje się pewnie najwięcej par. Druga opcja to taka, aby poprosić ministrantów – jeśli tacy pojawią się na twoim ślubie. Możecie także poprosić o przeczytanie swoich świadków, bądź bliskich. Jest także opcja, byście to wy – państwo młodzi w dniu swojego ślubu przeczytali modlitwę wiernych, modląc się o pomyślną przyszłość dla was i waszych rodzin.

Reklama

Modlitwa wiernych na ślubie

Modlitwa wiernych powinna być odpowiedzią na usłyszane Słowo. Treść modlitwy wiernych może być bardzo osobista, dostosowana do okoliczności, a może być także prosta w formie, ale równie piękna. Możecie napisać ją sami, albo skorzystać z dostępnych w obrzędach ślubnych. Ważne, by ksiądz prowadzący Mszę świętą oraz osoba, która będzie czytała modlitwę wiernych, poznali jej treść wcześniej. Dzięki temu unikniecie błędów, nieporozumień, elementów zaskoczenia. Wszystko będzie dla wszystkich jasne.

Modlitwa wiernych powinna zawierać co najmniej cztery wezwania – za Kościół, rządzących, potrzebujących i uczestników Mszy świętej. Ważne, abyście – jeśli zdecydujecie się na napisanie jej sami – skonsultowali jej treść z księdzem, który upewni was, że modlitwa wiernych zgodna jest z wszelkimi zasadami.

Aby modlitwa stała się jeszcze bardziej osobista, by zebrani poczuli, że modlicie się także w ich intencji, że są faktycznymi uczestnikami Mszy świętej – możecie wymienić ważne dla was osoby z imienia. Wczujcie się w potrzeby waszych bliskich, pamiętajcie o chorych, cierpiących, którzy nie mogli być z wami. Na przykład: módlmy się za ciocię Danusię, która za kilka tygodni będzie miała operację, aby pomyślnie udało jej się przejść przez ten trudny okres. Za Michała, który zaraz będzie pisał maturę, aby Duch Święty umacniał go w czasie przygotowań. Módlmy się za naszych rodziców, którzy na każdym kroku czuwali, by nie spadł nam z głowy ani jeden włos, by dopisywało im zdrowie, szczęście i pogoda ducha, aby zawsze byli dla nas tak pięknym przykładem wiary i oddania. Módlmy się za Adriana i Patrycję, którzy za pół roku będą stali w miejscu, w którym my dziś stoimy, aby czas oczekiwania na zawarcie sakramentu małżeństwa umacniał ich miłość i oddanie.

Reklama

Jeśli sami przed ślubem nie czujecie się na siłach, by napisać modlitwę wiernych samodzielnie, poproście o pomoc bliskich – świadków, rodziców, dziadków – którzy z pewnością w tym czasie nie odmówią wam tak wyjątkowej pomocy!

Ślubna modlitwa wiernych – przykład

Panie, umacniaj wiarę (imiona państwa młodych), którzy zawarli dziś sakrament małżeństwa, aby zawsze sobie wierni, byli przykładem dla innych. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj ich miłość, aby idąc razem ku świętości, pokazali swoim dzieciom przykład chrześcijańskiej rodziny. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Reklama

Panie, umacniaj ich jedność, aby wytrwali w miłości, dzieląc się radościami i wspierając w trudnościach. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj ich rodziców, aby zawsze byli dla nich wsparciem i z miłością towarzyszyli im na każdym etapie tworzącej się rodziny. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie umacniaj ich dziadków, aby pielęgnowali łączące ich więzi i każdego dnia dawali wyraz wzajemnej miłości i troski. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj ich przyjaciół, kolegów i znajomych, aby towarzysząc im na nowej drodze, zawsze służyli dobrą radą i serdeczną pomocą. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj  kapłanów, aby mocą Eucharystii byli światłem dla wszystkich rodzin. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj rządzących i stanowiących prawo, aby zapewnili rodzinom wychowującym dzieci dostatek i opiekę. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj nas, zebranych na tej Eucharystii, abyśmy trwali wierni naszym życiowym powołaniom. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę