Nasze projekty
fot. Cathopic

Modlitwa wiernych na ślub

Kiedy jesteśmy w ferworze przygotowań przed zawarciem sakramentu małżeństwa, pamiętamy o tym, aby wybrać czytania ślubne, ale często zapominamy o modlitwie wiernych. Czy wiedzieliście, że możecie przygotować ją sami i w czasie ceremonii ślubu pomodlić się we wszystkich, ważnych dla was intencjach?

Reklama

Modlitwa wiernych na ślub – jaką wybrać? – To pytanie często zadają sobie pary młode tuż przed swoim wielkim dniem. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać czytania ślubne, bowiem wystarczy zdecydować się na te, które najbardziej do nas przemawiają z katalogu czytań ślubnych. W przypadku modlitwy wiernych opcji jest wiele…

Czytaj także >>> Dlaczego zaprosiliśmy na ślub 500 osób?

Modlitwa wiernych na ślub. Kto ją czyta?

Na samym początku trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie, komu przypadnie w udziale przeczytanie tej wyjątkowej modlitwy podczas waszego ślubu. Możecie zdecydować się na kilka opcji.

Reklama

Pierwsza to ta, aby przeczytał ją ksiądz odprawiający Mszę świętą – na nią decyduje się pewnie najwięcej par. Druga opcja to taka, aby poprosić ministrantów – jeśli tacy pojawią się na twoim ślubie. Możecie także poprosić o przeczytanie swoich świadków, bądź bliskich. Jest także opcja, byście to wy – państwo młodzi w dniu swojego ślubu przeczytali modlitwę wiernych, modląc się o pomyślną przyszłość dla was i waszych rodzin.

Czytaj także >>> Czego nie może zabraknąć w przygotowaniach do ślubu? 5 ważnych wskazówek od o. Adama Szustaka

Modlitwa wiernych na ślub

Modlitwa wiernych na ślub powinna być odpowiedzią na usłyszane Słowo. Treść modlitwy wiernych może być bardzo osobista, dostosowana do okoliczności, a może być także prosta w formie, ale równie piękna. Możecie napisać ją sami, albo skorzystać z dostępnych w obrzędach ślubnych. Ważne, by ksiądz prowadzący Mszę świętą oraz osoba, która będzie czytała modlitwę wiernych, poznali jej treść wcześniej. Dzięki temu unikniecie błędów, nieporozumień, elementów zaskoczenia. Wszystko będzie dla wszystkich jasne.

Reklama

Modlitwa wiernych powinna zawierać co najmniej cztery wezwania – za Kościół, rządzących, potrzebujących i uczestników Mszy świętej. Ważne, abyście – jeśli zdecydujecie się na napisanie jej sami – skonsultowali jej treść z księdzem, który upewni was, że modlitwa wiernych zgodna jest z wszelkimi zasadami.

Aby modlitwa stała się jeszcze bardziej osobista, by zebrani poczuli, że modlicie się także w ich intencji, że są faktycznymi uczestnikami Mszy świętej – możecie wymienić ważne dla was osoby z imienia. Wczujcie się w potrzeby waszych bliskich, pamiętajcie o chorych, cierpiących, którzy nie mogli być z wami. Na przykład: módlmy się za ciocię Danusię, która za kilka tygodni będzie miała operację, aby pomyślnie udało jej się przejść przez ten trudny okres. Za Michała, który zaraz będzie pisał maturę, aby Duch Święty umacniał go w czasie przygotowań. Módlmy się za naszych rodziców, którzy na każdym kroku czuwali, by nie spadł nam z głowy ani jeden włos, by dopisywało im zdrowie, szczęście i pogoda ducha, aby zawsze byli dla nas tak pięknym przykładem wiary i oddania. Módlmy się za Adriana i Patrycję, którzy za pół roku będą stali w miejscu, w którym my dziś stoimy, aby czas oczekiwania na zawarcie sakramentu małżeństwa umacniał ich miłość i oddanie.

Jeśli sami przed ślubem nie czujecie się na siłach, by napisać modlitwę wiernych samodzielnie, poproście o pomoc bliskich – świadków, rodziców, dziadków – którzy z pewnością w tym czasie nie odmówią wam tak wyjątkowej pomocy!

Reklama

Ślubna modlitwa wiernych – przykłady

1. „Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.” Panie, prosimy Cię za wszystkich chrześcijan, aby ich życie było świadectwem Twojej obecności w świecie. Ciebie prosimy

2. „Gdybym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym”. Panie, prosimy Cię za ludzi sprawujących władzę, aby w swoich decyzjach kierowali się zawsze dobrem drugiego człowieka. Ciebie prosimy

3. „Dom jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony”. Panie, prosimy Cię za ludzi, którzy są daleko od Ciebie, by odkryli, że Ty jesteś najlepszym fundamentem i warto budować swoje życie na Tobie. Ciebie prosimy

4. „Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan, szczęśliwy człowiek, który znajduje w nim ucieczkę”. Panie, prosimy Cię za zmarłych z naszych rodzin, aby znaleźli się blisko Ciebie w Twoim królestwie niebieskim.

5. „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość wszystko przetrzyma”. Panie, prosimy Cię za nowożeńców, (imiona), aby ich miłość nigdy nie ustała i aby czerpała ze źródła Twojej miłości. Ciebie prosimy


1. Boże, Ty dałeś nam przykazanie miłości. Prosimy Cię za wszystkich chrześcijan, aby miłość między nimi była dla świata znakiem, że Ty jesteś i działasz wśród nas. Ciebie prosimy

2. Boże, Ty pokazałeś nam, że prawdziwie wielcy są ludzie pokorni. Prosimy Cię w intencji osób rządzących, aby w swojej pracy nie szukali tylko korzyści dla siebie.

3. Boże, Ty opiekujesz się każdym potrzebującym. Prosimy Cię w intencji ludzi samotnych, którzy nie doświadczają miłości od ludzi, aby potrafili odnaleźć ją w Tobie. Ciebie prosimy

4. Boże, Ty jesteś obecny w sakramencie małżeństwa. Prosimy Cię w intencji (imiona nowożeńców), którzy dziś ślubowali sobie wzajemną miłość, aby zawsze pamiętali o Twojej obecności w ich rodzinie. Ciebie prosimy

5. Boże, Ty zebrałeś nas tutaj w wyjątkowym dniu. Prosimy Cię za nas, uczestników tej Mszy świętej, o umocnienie i ożywienie naszej codziennej miłości do naszych bliskich. Ciebie prosimy


Panie, miej w opiece Kościół powszechny, by na czele z Ojcem Świętym był ostoją wiary, tradycji i miłości. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj rządzących i stanowiących prawo, aby zapewnili rodzinom wychowującym dzieci dostatek i opiekę. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, miej w opiece potrzebujących – tych, którzy w swoim życiu nie doznali miłości. Spraw, by odnaleźli szczęście w codzienności i dobrych ludzi wokół siebie. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj wiarę (imiona państwa młodych), którzy zawarli dziś sakrament małżeństwa, aby zawsze sobie wierni, byli przykładem dla innych. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj ich miłość, aby idąc razem ku świętości, pokazali swoim dzieciom przykład chrześcijańskiej rodziny. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj ich jedność, aby wytrwali w miłości, dzieląc się radościami i wspierając w trudnościach. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj ich rodziców, aby zawsze byli dla nich wsparciem i z miłością towarzyszyli im na każdym etapie tworzącej się rodziny. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie umacniaj ich dziadków, aby pielęgnowali łączące ich więzi i każdego dnia dawali wyraz wzajemnej miłości i troski. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj ich przyjaciół, kolegów i znajomych, aby towarzysząc im na nowej drodze, zawsze służyli dobrą radą i serdeczną pomocą. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj  kapłanów, aby mocą Eucharystii byli światłem dla wszystkich rodzin. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Panie, umacniaj nas, zebranych na tej Eucharystii, abyśmy trwali wierni naszym życiowym powołaniom. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie

Tekst pierwotnie opublikowany w lipcu 2023 r.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę