Nasze projekty
Reklama

Książkowe must have

Przez ostatnie dwa tygodnie nie robiłam nic innego, jak tylko pożerałam, pochłaniałam, smakowałam i delektowałam się wcale nie ostatkowymi pączkami, ale... świetnymi książkami. Bo przecież nie samym chlebem (czy pączkiem) człowiek żyje.

Książkowe must have

Absolutnie nie mogłam ominąć „Uczciwej oszustki” Tove Jansson. „Mama Muminka” pisząca powieści dla dorosłych to wielkie odkrycie. Bardzo łatwo jest wejść w literacką rzeczywistość małej północnej miejscowości Västerby. Odcięta od świata, skuta lodem i przykryta grubą warstwą śniegu kojarzy się z naszym lutowym krajobrazem. Akcja rozgrywa się między dwiema kobietami: Katri i Anną, które można postrzegać jako dwa oblicza autorki. Prowadzą ze sobą nieludzką grę w uczciwość. Żadnych uprzejmości, zawoalowanych pochlebstw czy udawanej życzliwości, które stanowią przecież zwykłe zachowania społeczne. Jansson ma wielki talent do kreślenia ludzkich typów (każda z jej postaci to osobna historia), budowania niepowtarzalnego nastroju i docierania do skomplikowanej prawdy o ludziach.

Książkowe must have

Reklama

Na „Braci Sisters” Patrica deWitta ostrzyłam sobie zęby już od dawna. Jako wierna fanka Coenów i Tarantino wiedziałam, że to będzie coś dla mnie. Bardzo dziki zachód i dwóch braci w kuriozalnej pogoni za kolejnym celem, który mają zlikwidować. Niby są płatnymi mordercami, ale czasem budzi się w nich myśl by trochę zwolnić i zostać np. sklepikarzem? Kiedy Eli postanawia schudnąć ma nie lada kłopot, bo saloony nie oferują w menu warzyw na parze. Z kolei Charlie, prawdziwy zakapior, z namaszczeniem myjący zęby szczoteczką i sosnowym proszkiem to widok po prostu bezcenny. Czarny humor, absurd, a jednocześnie dobra wciągająca fabuła to znaki rozpoznawcze tej nominowanej do Bookera powieści.

Książkowe must have

Z kolei dla wszystkich pań, które z chęcią zamieszkałyby na Wisteria Lane mogę polecić „Kłamstewka i kłamstwa” Moniki Orłowskiej. Mamy tu cztery matki wózkowe codziennie o tej samej porze przemierzające osiedle domków jednorodzinnych na obrzeżach Krakowa. Jest starsze małżeństwo uprawiające poranny nordic walking. No i przedsiębiorczy nastolatek, który zaopatrzy mieszkańców co rano w gazety, mleko i świeże bułki. Ale uroczy, sielski obrazek skutecznie zaburzają wulgarne napisy na murach, podpalenia, a nawet otrucie psa. Na szczęście pod czujnym okiem Pani Alicji na ulicy Obrzeżnej już niebawem znowu zapanuje spokój.

Reklama

Książkowe must have

 „Nowe tajemnice Watykanu” to książka, którą pochłonęłam w kilka godzin. Bernard Lecomte odkrywa przed nami prawdziwe historie, wokół których Dan Brown mógłby napisać jeszcze kilkanaście swoich powieści (a gdyby poczytał przed tym Lecomte'a byłyby one na pewno lepiej udokumentowane). Na przykład działanie Sapiniéry czyli najlepiej poinformowanego wywiadu świata. Fantasmagoria? Stereotyp? Legenda? A może bolesny sekret, który Kościół najchętniej okryłby zasłoną milczenia? Lecomte nie snuje spiskowych teorii, nie zarzuca nic Kościołowi, ale spokojnie i detaliczne wyjaśnia. Ma przy tym pióro mistrza sensacji. Historia papieżycy, tajemnice dogmatów czy skandale pedofilskie, jak przystało na największego speca od Watykanu Lecomte nie boi się żadnego z sensacyjnych tematów, dając nam jednocześnie gwarancję znakomitej, wciągającej lektury.

Książkowe must have

Reklama

Małgorzata Szejnert, „cesarzowa polskiego reportażu” to marka sama w sobie. Każda jej książka jest podróżą do innej części świata, ale też do ludzkich historii i emocji. Tym razem Szejnert zabiera nas w przeszłość. „My, właściciele Teksasu” to teksty, które powstawały i były publikowane w czasie głębokiego PRL-u. Dzięki nim możemy wrócić do realiów, które dla wielu są zamierzchłą historią lub strzępami pamięci z dzieciństwa. Zastępy sklepowych, które miały wówczas władzę, eksperyment adopcyjny, gdzie to dzieci same decydowały o rodzinie zastępczej czy walka o polski kawałek amerykańskiego Teksasu. Bywa śmieszno i straszno, ale zdecydowanie częściej straszno. Gdzieś pomiędzy Bareją a Wajdą jest miejsce dla Szejnert. I dla naszej pamięci o tamtym absurdalnie przerażającym czasie.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę