Nasze projekty

W Paryżu otwarto kaplicę Matki Bożej Sportowców. „Wielcy sportowcy są również wielkimi chrześcijanami”

Kaplicę Matki Bożej Sportowców otwarto w kościele św. Marii Magdaleny. W przyszłym roku w Paryżu odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie. "Wielcy sportowcy są również wielkimi chrześcijanami (...). Chcemy po prostu być dla nich dostępni" - powiedział bp Philippe Marsset, który poświęcił kaplicę.

fot. wagner51, wikipedia.org/Cristian Gutiérrez, LC/cathopic.com

Poświęcenie kaplicy 9 września zbiegło się z początkiem mistrzostw świata w rugby. W pobliżu świątyni, na placu Zgody (place de la Concorde) znajduje się, otwarta z okazji mistrzostw, wielka strefa kibica.

W kaplicy znajduje się ołtarz z figurą Matki Bożej, a obok dwa ekrany, na których przesuwają się cytaty z Biblii oraz papieskich przemówień i encyklik. Ekran dotykowy pozwala na pozostawienie intencji modlitewnej, a także na nawiązanie kontaktu z kapelanem sportowców. Czynna będzie do Letnich Igrzysk Olimpijskich, jakie odbędą się w stolicy Francji w 2024 roku.

ZOBACZ: O swoim talencie mówią: „Bóg dał mi prezent”. Wiara na piłkarskiej murawie

Reklama

O potrzebie stworzenia takiego miejsca mówili sami sportowcy, wyjaśnia biskup pomocniczy archidiecezji paryskiej Philippe Marsset, który poświęcił kaplicę. Spotkał się z nimi w Narodowym Instytucie Sportu. Wielcy sportowcy są również wielkimi chrześcijanami. Mówią, że sport zajmuje całe ich życie, staje się jak Bóg! Nie ma już zbyt wiele miejsca na nic innego i zapominają trochę o sprawach duchowych. Chcemy po prostu być dla nich dostępni – tłumaczy hierarcha.

Podkreśla, że inicjatywa ma na celu „połączenie ciała i ducha”. Żartuje, że św. Maria Magdalena zostanie patronką sportowców, bo „zdobyła złoty medal, gdy biegła szybko do grobu” Chrystusa po Jego zmartwychwstaniu.

Najpierw Msza św. później kibicowanie w strefie kibica

W czwartek 14 września, w dniu meczu rugby między Francją i Urugwajem, w kościele św. Marii Magdaleny będzie odprawiona Msza św., której młodzi uczestnicy przeniosą się następnie do strefy kibica na placu Zgody.

Reklama

Natomiast na 8 października zaplanowano 10-kilometrowy bieg z bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego (Sacré-Coeur) na Montmartrze do katedry w podparyskim Saint-Denis. Jego uczestnicy mijać będą po drodze przyszłą wioskę olimpijską. Kolejną inicjatywą przedolimpijską będzie Pater Cup – czyli turniej piłkarski dla księży.

ZOBACZ: Ksiądz, który zaraża sportem i wiarą. „Chciałem pokazać ludzkie oblicze księdza”

Jednak podstawowym zadaniem Kościoła w związku z igrzyskami będzie animowanie, na zlecenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, kapelanii w wiosce olimpijskiej, w której jedna z sal zostanie przeznaczona na miejsce modlitwy dla chrześcijan. Odpowiedzialna za ten projekt, zwany Holy Games (Święte Igrzyska), Isabelle de Chatellus przypomina, że na igrzyskach w Londynie w 2012 roku „było niemal 7 tys. próśb o duchowe towarzyszenie sportowcom”.

Reklama

Tydzień przed rozpoczęciem igrzysk zostanie odprawiona Msza św. w intencji pokoju. Przypada bowiem wówczas początek tzw. rozejmu olimpijskiego, czyli tradycyjnego czasu zawieszenia broni na czas tych światowych zmagań sportowych. Ponieważ katedra Notre-Dame w Paryżu wciąż jest nieczynna po pożarze z 2019 roku, Msza będzie sprawowana właśnie kościele św. Marii Magdaleny.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę