Nasze projekty

Przez ostatni rok 82 mln. osób musiało uciekać ze swojego domu

Liczba ludzi na świecie, którzy uciekają przed przemocą i łamaniem praw człowieka, wzrosła do 82,4 mln. Jest to nowy, niechlubny rekord. Poinformowało o tym 18 czerwca w Genewie oenzetowskie dzieło pomocy uchodźcom UNHCR.

źródło: Pixabay.com/12019

Według tej informacji, nie bacząc na ograniczenia w podróżowaniu spowodowane pandemią koronawirusa, w 2020 r. prawie trzy miliony osób więcej niż w roku poprzednim opuściło swój rodzinny region z powodu konfliktu lub prześladowań. Trend ten, który utrzymuje się od prawie dekady, musi zostać zatrzymany, stwierdziło UNHCR.

Według raportu Global Trends na koniec ubiegłego roku 20,7 mln uchodźców było objętych mandatem UNHCR, 5,7 mln uchodźców palestyńskich objętych mandatem UNRWA oraz 3,9 mln Wenezuelczyków, którzy opuścili swoje domy z powodu kryzysu w tym kraju. Kolejne 48 mln osób żyło jako uchodźcy we własnym kraju. Ponadto 4,1 mln osób ubiegało się o azyl. W porównaniu z 2011 r. podwoiła się liczba osób, które musiały opuścić swe domy.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi stwierdził, że oprócz pomocy humanitarnej należy znaleźć rozwiązania, które położą kres cierpieniom. Realizacji tego celu zapewniają ramy prawne i narzędzia Konwencji Genewskiej w sprawie uchodźców z 1951 r. oraz Global Compact for Refugees. Tu potrzebna jest „znacznie silniejsza wola polityczna, by zająć się konfliktami i prześladowaniami, które w pierwszej kolejności zmuszają ludzi do ucieczki”.

Reklama
Reklama

Według przedstawionych danych, 42 procent wypędzonych, to dziewczęta i chłopcy poniżej 18. roku życia. Potrzebują oni szczególnej ochrony, zwłaszcza gdy kryzysy trwają całymi latami, czytamy w informacji prasowej UNHCR. Z szacunków organizacji wynika, że w latach 2018-2020 blisko milion dzieci urodziło się jako uchodźcy. Wielu z nich prawdopodobnie pozostanie uchodźcami na długie lata.

Ponad dwie trzecie wszystkich osób, które uciekły z ojczyzny, pochodziło z zaledwie pięciu krajów: Syrii (6,7 mln), Wenezueli (4,0 mln), Afganistanu (2,6 mln), Sudanu Południowego (2,2 mln) i Mjanmy (1,1 mln). Niemal dziewięciu na dziesięciu uchodźców (86 procent) przyjmują kraje, które same są krajami rozwijającymi się, graniczącymi z obszarami objętymi kryzysem. Kraje najsłabiej rozwinięte udzieliły azylu 27 procentom wszystkich uchodźców.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę