Nasze projekty

Przedstawiciel Watykanu spotkał się z ministrem z Chin

Watykański dyplomata abp Paul Richard Gallagher spotkał się dziś w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium 2020 z ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi - poinformowało w piątek późnym wieczorem Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Rozmowy dotyczyły m.in. poprawy sytuacji katolików w Chinach.

W piątek 14 lutego późnym wieczorem Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zamieściło oficjalny komunikat ze spotkania dwustronnego Chiny – Watykan. Stolicę Apostolską reprezentował brytyjski hierarcha abp Gallagher – sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Według komunikatu „rozmowy przebiegały w serdecznej atmosferze” i dotyczyły kilku spraw. Przede wszystkim znaczenia tymczasowego porozumienia w sprawie mianowania biskupów, podpisanego między Watykanem i Chinami 22 września 2018 r., kontynuacji dwustronnego dialogu między tymi państwami w celu promocji życia Kościoła katolickiego i dobra narodu chińskiego. Ponadto – jak czytamy – wyrażono uznanie dla wysiłków na rzecz wyeliminowania epidemii koronawirusa i solidarności z osobami dotkniętymi tą chorobą. Na koniec obaj dyplomaci „wyrazili nadzieję na większą współpracę międzynarodową w celu promowania cywilnego współistnienia i pokoju na świecie oraz wymienili uwagi na temat dialogu międzykulturowego i praw człowieka”.

Konferencja Bezpieczeństwa rozpoczęła się właśnie w piątek, 14 lutego w Monachium już po raz 52. Bierze w niej udział 40 głów państw i szefów rządów, ministrowie obrony, czołowi dyplomaci, wojskowi i przedstawiciele świata biznesu. W sumie ponad 500 osób, od których decyzji współzależy światowe bezpieczeństwo. Jest to największa konferencja tego typu na świecie.

Reklama

W ostatnim czasie nasiliły się medialne doniesienia dotyczące restrykcji wobec katolików w Chinach. W części prowincji katoliccy księża mają m.in. zakaz asystowania przy pogrzebach na cmentarzu ani jakiegokolwiek sprawowania praktyk religijnych poza świątynią. Chiny znajdują się również bardzo wysoko w zestawieniu krajów regularnie prześladujących chrześcijan. Kontrowersje budzi także wspomniane porozumienie rządu tego kraju z Watykanem dotyczące mianowania biskupów. Niedawno opublikowano apel emerytowanego biskupa Hong Kongu, kard. Josepha Zen Ze-kiuna, wzywającego do wywarcia presji na władze w Pekinie, by zaprzestały ucisku Kościoła w Chinach.

ad, Vatican.va/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę