Nasze projekty

Papież w Karakosz dostanie ręcznie wykonaną stułę. Jaka jest jej symbolika?

W niedzielę 7 marca Ojciec Święty odwiedzi kościół Al-Tahira w Qaraqosh, mieście w północnym Iraku. Papież otrzyma tam ręcznie wykonaną stułę.

Stuła została w całości wykonana ręcznie na warsztacie tkackim przez Khaya Baktera, lokalnego rzemieślnika, w tradycyjnych kolorach Qaraqosh (czarny i fioletowy).

Gorjia Kapo, matka dwóch synów i córki, otrzymała zadanie wyhaftowania i ozdobienia stuły (jeden z jej synów rok temu został wyświęcony na księdza). Jej rodzina mieszka w Qaraqosh od wielu pokoleń, ale w 2014 r. wszyscy musieli uciekać z powodu najazdu ISIS. Po wyzwoleniu, wraz z rodziną postanowiła wrócić i zostać, aby odbudować miasto i wznowić jego tradycje.

Ksiądz Ammar, który zaprojektował stułę wyjaśnia jej symbolikę: Po jednej stronie znajduje się modlitwa Pańska „Ojcze nasz” w naszym języku, syriackim, który wywodzi się z aramejskiego – języka, w którym mówił Jezus. Po drugiej stronie jest „Zdrowaś Maryjo”. Krzyże na dwóch końcach stuły to krzyże z kościoła Al-Tahira, te same, które były wewnątrz kościoła i zostały zniszczone przez ISIS podczas okupacji. Są one teraz symbolem nowego życia. Ponieważ stuła ma dla nas, księży, bardzo symboliczny wymiar, Gorjia umieściła w hafcie także chleb i wino – symbole tajemnicy eucharystycznej – mówi.

Reklama

SPRAWDŹ: Ks. Mariusz Boguszewski: Papież jedzie do Kościoła męczenników

ag/ACN International/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę