Nasze projekty

Ksiądz o paraolimpiadzie: pokazuje wartość życia mimo trudności i cierpienia

Paraolimpiada jest dla japońskiego społeczeństwa szansą, by dostrzec wartość życia pomimo trudności i cierpienia - uważa ks. Andrea Lembo, misjonarz pracujący od 10 lat w Japonii, która mierzy się z ponownym wzrostem liczby samobójstw.

fot. Audi Nissen/Unsplash

Według danych japońskiego ministerstwa zdrowia, w ubiegłym roku niemal 21 tys. osób w tym kraju popełniło samobójstwo. Oznacza to wzrost o prawie 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego i pierwszy taki skok od dekady. Najczęściej próby samobójcze podejmują kobiety i dzieci.

Japonia przez długi czas miała najwyższy wskaźnik samobójstw w gronie najbardziej rozwiniętych państw. Władze latami z sukcesem pracowały nad wspieraniem ludzi z problemami psychicznymi, aby zatrzymać ten bolesny wzrost.

„Igrzyska są wielką zachętą do życia na sto procent, do pokonywania swoich ograniczeń”

Zdaniem naukowców koronawirus to główny czynnik ponownego odwrócenia pozytywnego trendu. Badacze z tokijskiego Uniwersytetu Waseda są zdania, że również obecny rok będzie pod tym względem rekordowy. Paraolimpiada jest dla japońskiego społeczeństwa szansą, by dostrzec wartość życia pomimo trudności i cierpienia – uważa ks. Lembo.

Reklama

Japończycy poświęcają wiele uwagi i troski osobom niepełnosprawnym dlatego Paraolimpiada jest tutaj wydarzeniem niezwykle oczekiwanym i budzącym silne emocje. Kraj Kwitnącej Wiśni chce poprzez te igrzyska zwrócić uwagę świata na osoby, które są mistrzami w pokonywaniu swoich słabości, nie poddają się, ale podejmują wysiłek zmiany swojego życia na lepsze. Igrzyska są wielką zachętą do życia na sto procent, do pokonywania swoich ograniczeń. Właśnie to w połączeniu z odwagą i nadzieją prowadzi nas do prawdziwego człowieczeństwa. W społeczeństwie, które wymaga od swoich członków doskonałości. Paraolimpiada może być wielkim bodźcem do życia dla młodych ludzi – powiedział ks. Lembo.

Polacy znowu powalczą o medale

Paraolimpiada potrwa blisko dwa tygodnie, do 5 września. Sportowcy, a wśród nich reprezentanci Polski, powalczą o medale w 22 dyscyplinach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością.

Biało-czerwoni z każdych igrzysk przywożą wiele drogocennych krążków i regularnie zapewniają nam wysoką pozycję w klasyfikacji medalowej. W tym roku w Tokio wystartuje 89 Polaków, którzy będą rywalizować w 12 dyscyplinach m.in. w podnoszeniu ciężarów, pływaniu, tenisie stołowym i szermierce.

Reklama

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę