Nasze projekty

Ks. Hamel został zamordowany z nienawiści do wiary. Jego męczeństwo jest bezsporne

"Rozpoczęty w poniedziałek proces w sprawie zabójstwa ks. Jacques’a Hamela nie będzie miał wpływu na dochodzenie w sprawie jego męczeństwa" – oświadczył ks. Paul Vigouroux, postulator procesu beatyfikacyjnego zamordowanego kapłana.

fot. FRANCE 24 English/ YouTube

Ks. Vigouroux podkreśla, że ks. Hamel został zamordowany z nienawiści do wiary i w tym przypadku, bez cienia wątpliwości, mamy do czynienia z prawdziwym męczeństwem. Napastnicy zaatakowali krzyż, wielokrotnie dźgnęli nożem ołtarz, dyskutowali z obecnymi w kościele zakonnicami o Koranie, a w końcu zabili kapłana, gdy ten odprawiał mszę świętą.

Przekazana do Watykanu dokumentacja liczy ponad 11 tys. stron. Świadkowie uważają go za męczennika nie tylko ze względu na jego śmierć, ale także dlatego, że całe jego życie było ofiarowane Bogu i ludziom z wielką prostotą i dyskrecją. Było to całkiem zwyczajny ksiądz, jeden z owych pokornych, o których mówi Maryja w swym hymnie Magnificat – mówi ks. Vigouroux w wywiadzie dla La Croix. 

ZOBACZ TEŻ: Siostra zamordowanego ks. Hamela: nie chcę zemsty, pragnę sprawiedliwości

Reklama

Swoistym potwierdzeniem jego zwyczajności były też jego ludzkie wady. Bynajmniej nie miał łatwego charakteru, potrafił się szybko zdenerwować, nie miał miłego głosu. Był jednak bardzo wrażliwy na przemoc, od wielu miesięcy odmawiał modlitwę przeciw szatanowi, interesował się atakami na bliskowschodnich chrześcijan – wylicza postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Hamela.

Przypomina, że biskup ks. Hamela proponował mu przejcie na emeryturę – miał już 86 lat – ale kapłan chciał służyć do końca.

Napastnicy kierowali się nienawiścią do wiary chrześcijańskiej

Ks. Hamel został zamordowany przeszło sześć lat temu w Saint-Étienne-du-Rouvray. Dwóch napastników zadało mu osiemnaście ciosów nożem.

Reklama

W czasie procesu beatyfikacyjnego ustalono, że zamachowcy kierowali się nie tylko względami religijnymi, krzycząc w chwili zbrodni islamskie zawołanie „Allahu Akbar”, ale również nienawiścią do wiary chrześcijańskiej i Kościoła.

W poniedziałek we Francji zaczął się proces w sprawie współodpowiedzialnych za zbrodnię.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę