Nasze projekty

Kolejny pożar kościoła w Kanadzie. Spłonęła dawna polska świątynia

"Osoby odpowiedzialne za takie destrukcyjne i oparte na nienawiści czyny muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności" - powiedział premier kanadyjskiej prowincji Saskatchewan po pożarze dawnego polskiego kościoła.

fot. Channel 82/ Unsplash; CTV Saskatoon/ Twitter

Do pożaru kościoła doszło w ubiegły czwartek niedaleko jeziora Redberry w centralnej prowincji Kanady Saskatchewan. Miejscowy premier wyraził smutek i zaniepokojenie z powodu zniszczenia dawnego polskiego kościoła.

Organy uznały pożar za „podejrzany”, ponieważ kościół prawdopodobnie palił się już przez jakiś czas nim wezwano policję. W pożarze nikt nie ucierpiał, zniszczona świątynia była użytkowana w latach 1909-1985.

W ciągu ostatnich kilku tygodni widziałem, jak ludzie z Saskatchewan spotykają się po tragicznych odkryciach, aby budować nadzieję na przyszłość, jednocześnie uznając za szkodliwe działania z przeszłości. Akty podziału nie przyczyniają się do osiągnięcia tego celu – dodał.

Reklama

Wstrząsające odkrycia przy dawnych szkołach rezydencyjnych

W ostatnich tygodniach w Kanadzie doszło do pożarów kilku kościołów oraz licznych aktów wandalizmu, które nastąpiły po informacjach o odnalezieniu masowych grobów na terenie dawnych szkół rezydencyjnych dla rdzennych mieszkańców.

Placówki prowadziło, w imieniu rządu, wiele wyznań chrześcijańskich w latach 1831-1996. Szkoły miały wyeliminować dzieci ze społeczności tubylczych spod wpływu ich rdzennej kultury, a włączyć w dominującą kulturę kanadyjską.

Reklama

Ostatnia szkoła z internatem, Gordon’s Indian Residential School w Punnichy, Saskatchewan, została zamknięta w 1996 roku.

kh/CTVNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę