Nasze projekty

Francja po zamachu w Nicei: kościoły otwarte, ale z ochroną policji

Pomimo podwyższonego zagrożenia kościoły we Francji będą jutro otwarte. We wszystkich świątyniach będą jednak obecni policjanci. Takie nadzwyczajne środki zostały ustalone po spotkaniu francuskiego premiera Jeana Castex z przewodniczącym episkopatu abp Éricem de Moulins-Beaufort i arcybiskupem Paryża.

Fot. chris karidis Unsplash

„Wiemy, że ryzyko istnieje, zawsze istniało, ale teraz jest szczególnie wysokie. Ważne jest, by chrześcijanie się nie poddali, by się nie lękali, wiedząc zarazem to sam Chrystus zapowiedziała nam, że będziemy prześladowani” – powiedział po spotkaniu z premierem abp Michel Aupetit.
Ze świątecznych uroczystości nie rezygnują też katolicy w Nicei. W specjalnym przesłaniu tamtejszy biskup André Marceu zaprosił wiernych do udziału w niedzielnych Eucharystiach.

ZOBACZ TEŻ: Atak nożownika w katedrze Notre Dame w Nicei. Nie żyją 3 osoby

Solidarni z Francuzami

Reklama

Do Francji napływają tymczasem wyraz solidarności od katolików z innych krajów. Za pośrednictwem Radia Watykańskiego o swej bliskości i modlitwie zapewnia w imieniu Episkopatu Anglii i Walii abp Bernard Longley. „Dowiedziawszy się o tym zamachu natychmiast pomyślałem o zabójstwie ks. Hamela we Francji. Pamiętam, że byłem wtedy w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Bernard Longley. – Fakt, że morderstwa ponownie dokonano w domu Bożym, w miejscu modlitwy, nadaje tej zbrodni dodatkowy, duchowy wymiar. Oczywiście myślimy przede wszystkim o zabitych, ale również wspólnota Kościoła została ugodzona, straciliśmy coś bezcennego. Akt przemocy w domu Bożym kontrastuje z pokojem, którego ludzie szukają w naszych sanktuariach i kościołach. Ale tym razem jeszcze bardziej przynosimy te wszystkie straszne wydarzenia, te cierpienia przed oblicze naszego Pana, pamiętając, że podczas Eucharystii uczestniczymy w Jego ofierze, w której cierpienie i śmierć zostają przemienione w nowe życie i zmartwychwstanie. Wiem, że w tym momencie naszymi myślami i modlitwami musimy być z tymi, którzy zginęli, z tymi którzy zostali ranni, z ich rodzinami pogrążonymi w żałobie, nie tylko w Kościele, ale w całej Nicei i w całej Francji” – stwierdził arcybiskup metropolita Birmingham.

Przewodniczący episkopatu Francji modlił się za ofiary i sprawców

Za trzy ofiary zamachu terrorystycznego w katedrze w Nicei oraz za jego sprawców modlił się w katedrze w Reims 30 października przewodniczący episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort. Katolików kraju episkopat zaprosił do odmówienia specjalnie przygotowanej przez biskupów modlitwy za ofiary i mieszkańców Nicei.

Reklama

Mówiąc o ofiarach, z których tożsamość jednej jest dotąd nieznana, metropolita Reims podkreślił, że oddały one życie za wiarę, za to że pragnęły się modlić w świątyni, służyć Bogu. „Simone, Vincent i nieznana nam pani szli tego ranka do kościoła, stają przed Tym, który z krzyża wołał: « „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią»” – stwierdził kaznodzieja, zachęcają do modlitwy również za sprawców tej zbrodni. Zauważył, że dla wielu Francuzów Kościół katolicki i państwo to dwie odrębne instytucje, które trzeba jak najbardziej oddzielić od siebie. Natomiast dla wielu cudzoziemców Kościół to Francja, a Francja to Kościół. Abp Eric de Moulins-Beaufort wspomniał też zamordowanego kilka dni wcześniej w podparyskiej miejscowości nauczyciela Samuela Paty oraz księdza Jacquesa Hamela, który został brutalnie zamordowany przez dwóch islamistów w2016 roku. Jednocześnie przewodniczący episkopatu Francji podziękował siłom bezpieczeństwa za ich zdecydowane działania w Nicei.

Na początku nabożeństwa w Reims zamach w Nicei potępił w ostrych słowach regionalny przedstawiciel Francuskiej Rady Islamskiej, Anouar Alami. „Nie pozwólmy terroryzmowi siać nienawiści!”, stwierdził i zapewnił, że muzułmanie francuscy stoją po stronie chrześcijan i odrzucają wszelką formę przemocy. „Możecie na nas liczyć”, powiedział Alami, a jego słowa zostały przyjęte przez obecnych oklaskami.

Zdalne spotkanie francuskich biskupów

W związku z rekordową liczbą 50 000 zakażeń koronawirusem dziennie biskupi francuscy zrezygnowali z obrad w Lourdes i postanowili, że planowane w dniach od 3 do 8 listopada zebranie plenarne będzie się odbywało w formie wideokonferencji, co pozwoli każdemu biskupowi pozostać w swojej diecezji. Codziennie od 15.30 do 16.00 biskupi dołączą do modlitwy różańcowej z Lourdes.

ah, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę