Nasze projekty

Dubaj: Międzyreligijny Pawilon Wiary po raz pierwszy na światowej konferencji klimatycznej

W tym roku po raz pierwszy na Światowej Konferencji Klimatycznej ONZ pojawi się również międzyreligijny Pawilon Wiary. Otworzą go wspólnie 3 grudnia papież Franciszek i wielki imam Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmed el-Tayeb.

fot. Andreas M / Unsplash

Współpraca przedstawicieli religii i globalnych decydentów

Pawilon Wiary został utworzony przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) i Muzułmańską Radę Starszych (Muslim Council of Elders) we współpracy z kilkoma organizacjami religijnymi. Jego obecność na COP28 ma podnieść rangę zaangażowania organizacji religijnych w konferencję klimatyczną, a także promować współpracę między przedstawicielami religii a globalnymi decydentami. 

Mohamed Abdel Salam, sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Starszych, w niedawnym wywiadzie dla amerykańskiego magazynu jezuitów „America” przyznał, że „czołowi przedstawiciele religii na całym świecie dostrzegają obecnie wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi„. Przypomniał, że na początku listopada odbył się w Abu Zabi międzywyznaniowy szczyt, na którym 30 zwierzchników religijnych opublikowało wspólny apel z myślą o COP28. W dokumencie jest mowa o przyspieszeniu transformacji energetycznej, ochronie Ziemi oraz o promowaniu modeli życia w harmonii z naturą.

POLECAMY: Papież Franciszek weźmie udział w Światowej Konferencji Klimatycznej

Reklama

Specjalny program Pawilonu Wiary

Światowa Konferencja w sprawie Zmian Klimatu odbędzie się w dniach od 30 listopada do 12 grudnia w Dubaju. W przygotowanym tam Pawilonie Wiary oferowany będzie specjalny program. W jego przygotowanie zaangażowanych jest 70 pozarządowych organizacji religijnych, które działają w dialogu międzywyznaniowym na temat zmian klimatu – poinformował sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Starszych.

Każdego dnia planowane jest kilka wydarzeń, które mają omawiać znaczenie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego w kontekście zmian klimatu. Wezmą w nich udział przedstawiciele religii i eksperci z islamu, chrześcijaństwa, sikhizmu, judaizmu, hinduizmu, buddyzmu, zoroastryzmu, bahaizmu i religii tubylczych.

Społeczności i organizacje wyznaniowe odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi na świecie – tłumaczył przewodniczący COP28 Ahmed al-Jaber w okresie poprzedzającym obecną konferencję klimatyczną w Dubaju. Chcemy zapewnić, że COP28 wzmocni wezwanie światowych przywódców religijnych do wielu społeczności na całym świecie, aby zintensyfikowały i podjęły działania w sprawie zmian klimatu – powiedział Ahmed al-Jaber.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę