Nasze projekty

Czy abp Gänswein będzie nuncjuszem na Litwie? Zaskakujące doniesienia

Od marca stanowisko nuncjusza apostolskiego na Litwie pozostaje nieobsadzone. Według doniesień dziennika „Corriere della Sera”, urząd ten obejmie były sekretarz osobisty Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein.

fot. CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Franciszek nie mianował dotychczas nowego nuncjusza apostolskiego na Litwie, odpowiedzialnego jednocześnie za sąsiednie kraje – Estonię i Łotwę. Przez ostatnie pięć lat funkcję tę pełnił arcybiskup Petar Rajič, ale w marcu papież mianował go nuncjuszem apostolskim we Włoszech i San Marino.

Według doniesień mediolańskiego dziennika urząd obejmie abp Gänswein, a nominacja spodziewana jest wkrótce – pisze „Corriere della Sera”.

Ponadto, w czwartek dobrze poinformowana watykańska korespondentka Elisabetta Piqué z argentyńskiej gazety „La Nacion” rozpowszechniła wiadomość, że były sekretarz papieża Benedykta wkrótce zostanie mianowany przez papieża nuncjuszem.

Reklama

Wiadomość jest zaskoczeniem. W języku hiszpańskim ukazał się właśnie tom wywiadów, w których Franciszek ostro skrytykował abp. Gänsweina. W książce, która dotyczy przede wszystkim relacji między Benedyktem XVI a urzędującym papieżem, Franciszek stwierdził na przykład, że Gänswein „czasami utrudniał mi pracę jako sekretarz”.

Arcybiskup Gänswein milczał na temat tych oskarżeń. Nie skomentował również niedawnej wiadomości, że obejmie stanowisko nuncjusza. Dziennikarka Piqué rozpoczęła swój artykuł zatytułowany „Niespodziewana decyzja” słowami: „Miłosierdzie było silniejsze”.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę