Nasze projekty

Franciszek: nie widzę przesłanek do rezygnacji

"Dzięki Panu cieszę się dobrym zdrowiem i jeśli Bóg pozwoli, jest jeszcze wiele planów do zrealizowania" - stwierdza papież Franciszek.

fot. Beyond Faith CR/cathopic.com

Uważam, że posługa Piotrowa jest ad vitam [dożywotnia – KAI], dlatego nie widzę przesłanek do rezygnacji – stwierdza papież Franciszek w swej autobiografii, która 19 marca ukaże się w USA i Europie. Fragmenty książki „Life. La mia storia nella Storia” (Życie. Moja historia w historii), napisanej wspólnie z dziennikarzem Fabio Marchese Ragoną opublikował dziennik „Corriere della Sera”.

Papież wyjaśnia, że „sytuacja uległaby zmianie, gdyby pojawiła się poważna przeszkoda fizyczna” i biorąc pod uwagę taki przypadek w takim razie podpisał już na początku pontyfikatu „list z rezygnacją, który został złożony w Sekretariacie Stanu”.

Gdyby tak się stało, nie nazwałbym siebie papieżem seniorem, ale po prostu emerytowanym biskupem Rzymu i przeprowadziłbym się do [rzymskiej bazyliki] Santa Maria Maggiore, aby powrócić do bycia spowiednikiem i zanoszenia komunii chorym – zaznacza Franciszek.

Reklama

Ale to odległa hipoteza, bo tak naprawdę nie mam na tyle poważnych powodów, żeby myśleć o rezygnacji. Być może przez te lata ktoś miał nadzieję, że prędzej czy później, być może po hospitalizacji, wydam taki komunikat, ale nie ma takiego ryzyka: dzięki Panu cieszę się dobrym zdrowiem i jeśli Bóg pozwoli, jest jeszcze wiele planów do zrealizowania – zapowiada papież.

ZOBACZ TEŻ: Biskupi wybrali. Abp Wojda nowym przewodniczącym Episkopatu

KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę