Nasze projekty

Kościół na Sri Lance chce kanonizacji setek wiernych, którzy zginęli w zamachu. „Wystarczający powód”

Archidiecezja Kolombo na Sri Lance chce rozpocząć proces kanonizacyjny "męczenników wielkanocnych", a więc setek wiernych, którzy przed pięcioma laty zginęli w zamachu terrorystycznym w Niedzielę Wielkanocną.

fot. Unsplash

Archidiecezja Kolombo na Sri Lance zamierza rozpocząć proces kanonizacyjny wiernych zabitych podczas ataku terrorystycznego, do którego doszło w Wielkanoc w 2019 roku – pisze Catholic News Agency. Jak poinformował przedstawiciel kardynała Malcolma Ranjitha z Kolombo, o. Joy Indika Perera, wniosek o uznanie zabitych za „męczenników wiary” ma zostać złożony w watykańskiej Dykasterii ds. Kanonizacyjnych 21 kwietnia, czyli pięć lat po atakach. To minimalny czas wymagany przez Kościół, aby otworzyć proces beatyfikacyjny danej osoby.

19 kwietnia 2019 roku ośmiu zamachowców-samobójców zaatakowało m.in. dwa kościoły katolickie na Sri Lance, jeden kościół ewangelicki oraz trzy luksusowe hotele, zabijając w ten sposób około 269 osób i raniąc ponad 500.

Ojciec Perera powiedział, że 216 katolików z dwóch różnych kościołów, św. Sebastiana i św. Antoniego, „zostało zamordowanych z zimną krwią”. W obawie przed następnymi atakami przez kilka tygodni w archidiecezji nie odprawiano mszy świętych, zamknięte były też szkoły katolickie.

Reklama

Niedługo później do ataków przyznało się Państwo Islamskie.

Kardynał Ranjith zawsze nalegał na odkrycie prawdy stojącej za tymi atakami, ponieważ istnieją wyraźne oznaki, że był to celowy akt politycznej manipulacji przez niektóre zainteresowane strony, które wykorzystały islamskich ekstremistów do swojego diabolicznego spisku – powiedział Perera.

Perera powiedział, że kardynał traktuje priorytetowo otwarcie kanonizacji „męczenników wielkanocnych”, ponieważ jest przekonany, że zginęli za wiarę. I dodał, że zdaniem kardynała to, że ludzie przyszli do kościoła z własnej woli, aby uczestniczyć w liturgii Niedzieli Wielkanocnej i „musieli za to oddać życie, to sam ten fakt jest wystarczającym powodem, aby wynieść ich do rangi Sług Bożych i męczenników wiary”.

Reklama

Catholic News Agency, opoka.org.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę