Nasze projekty

Filipiny: zamach terrorystyczny podczas Mszy św.

Cztery osoby zginęły, a około 50 zostało rannych w ataku bombowym dokonanym przez Państwo Islamskie podczas Mszy św. w pierwszą niedzielę Adwentu w kościele na Mindanao w Filipinach.

fot. Channel 82 / Unsplash

Miejscowe media poinformowały, że według policji eksplozja w mieście Marawi stanowiła akt zemsty za niedawne zabicie podczas operacji wojskowej jedenastu członków bojówki terrorystycznej.

Atak potępili prezydent Ferdinand Marcos Jr. i biskupi katoliccy. Ekstremiści, którzy stosują przemoc wobec niewinnych ludzi, zawsze będą uważani za wrogów naszego społeczeństwa – podkreślił Marcos na platformie X i wspomniał o „zagranicznych terrorystach”. O swojej bliskości z ofiarami ataku terrorystycznego zapewnił papież Franciszek podczas wczorajszej modlitwy Anioł Pański. 

Przewodniczący Konferencji Biskupów Filipin, biskup Pablo Virgilio David, wyraził ubolewanie, że aby zdetonować bombę sprawcy upatrzyli sobie dokładnie ten moment, kiedy katolicy witali Adwent – początek nowego roku kościelnego. Jednak każdy miłujący pokój obywatel musi powstrzymać się od szukania rewanżu – stwierdził biskup.

Reklama

Uniwersytet Stanowy Mindanao (MSU), na terenie którego miał miejsce atak, opublikował oświadczenie, w którym podkreślono, że „w cywilizowanym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc”. Było to „szczególnie odrażające na uniwersytecie takim jak MSU, bastionie pokoju, harmonii, solidarności i szacunku dla życia i człowieczeństwa” – napisano.

Mindanao, obszar zamieszkany przez filipińskich muzułmanów, jest od dziesiątek lat sceną islamistycznej przemocy. W 2017 r. Marawi zostało zajęte przez terrorystów z „Państwa Islamskiego” (IS) i zostało wyzwolone przez armię filipińską dopiero po pięciomiesięcznej walce. W tym czasie terroryści zajęli również katolicką katedrę w mieście i wzięli kilku wiernych jako zakładników. W konflikcie, który przeszedł do historii Filipin jako najdłuższa „wojna miejska”, śmierć poniosło ponad 300 osób.  

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę