Nasze projekty

Brazylijscy liderzy religijni chcą odwołania prezydenta Bolsonaro

379 podpisów liderów religijnych należących do różnych wyznań chrześcijańskich, 17 organizacji i ruchów widnieje na przedstawionej w Izbie Deputowanych petycji w sprawie impeachmentu prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Powodem jest jego sposób zarządzania pandemią COVID-19.

Jako pierwszy swój podpis złożył pastor luterański Inácio Lemke, przewodniczący Krajowej Rady Kościołów Brazylii (CONIC), a po nim abp Naudal Alves Gomes, prymas anglikańskiego Kościoła episkopalnego w tym kraju.

Oficjalnie Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii nie przyłączyła się do petycji, ale podpisało ją dwóch biskupów: José Valdeci Santos Mendes, przewodniczący komisji episkopatu ds. działań społecznych oraz Erwin Kräutler, przewodniczący Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM) w Brazylii.

Wśród sygnatariuszy są też znani teologowie katoliccy: Leonardo Boff, Frei Betto, Agenor Brighenti i Marcelo Barros, jak również Krajowa Rada Świeckich Brazylii (CNLB), Krajowy Ośrodek Wiary i Polityki im. Abp. Héldera Câmary, Młodzież Franciszkańska, a także liczni proboszczowie i osoby konsekrowane.

Reklama

Oskarżenie, zawarte na 30 stronach, dotyczy postępowania Bolsonaro w czasie pandemii, które zostało określone mianem kryminalnego i sprzecznego z brazylijską Konstytucją. Wskazuje na demontaż publicznego systemu ochrony zdrowia, dezinformowanie społeczeństwa, minimalizację znaczenia i demonizację instytucji naukowych, niebranie pod uwagę rdzennej ludności w organizowaniu szczepień, a także negacjonistyczne wypowiedzi na temat pandemii, często słyszane z ust głowy państwa.

Kilka dni temu wiceprezydent Brazylii gen. Antônio Hamilton Martins Mourão (który w przypadku impeachmentu zostałby prezydentem kraju) stwierdził, że Bolsonaro z pewnością popełnił błędy w sprawie COVID-19, ale nie takie, które usprawiedliwiałyby jego odwołanie z pełnionego urzędu.

Wczoraj Bolsonaro ponownie ogłosił dyskusyjne posunięcie, zapowiadając, że w 2021 roku wstrzyma wypłatę świadczeń socjalnych, wypłacanych w związku pandemią. Tymczasem w wielu regionach kraju, na czele z Amazonią, trwa druga fala zakażeń koronawirusem. Do tej pory w Brazylii odnotowano już 9 mln zakażeń, a 220 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.

Reklama

SPRAWDŹ: Dramatyczny apel brazylijskiego biskupa: Przyślijcie nam tlen!

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę