"Nie bójcie się świadczyć o swojej wierze, ponieważ Bóg tam jest. Ilekroć staniesz przed przeszkodą, przed murem, Bóg jest tam i nas nie opuści" - mówił trener reprezentacji Chorwacji w piłce nożnej, Zlatko Dalicia, podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Młodych w Medziugorju.
Mszą św. w niedzielę wczesnym rankiem zakończył się 34. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medziugorju. Odpowiedzialny za sanktuarium maryjne, o. Zvonimir Pavičić, wezwał tysiące młodych ludzi zgromadzonych na wzgórzu Križevac do podjęcia decyzji o „życiu z Bogiem”.
W sobotni wieczór biskup Mostaru-Duvno, Petar Palicć wyjaśnił podczas wieczornego nabożeństwa przy zewnętrznym ołtarzu kościoła, że życie zgodne z Bożymi priorytetami jest „decyzją nie tylko dobrą, ale i najlepszą”. Dążąc do tego, chrześcijanie wiedzą, że nie są sami, ale duchowo zjednoczeni ze sobą jako bracia i siostry. Kościół jest wielką rodziną, która przekracza wszelkie granice, co jasno wyraża Festiwal Młodych w Medziugorju. Młodzi ludzie po powrocie do domu powinni dzielić się z innymi tym, czego tam doświadczyli – przekonywał biskup.
„Nie bójcie się świadczyć o swojej wierze”
Jedną z najbardziej znaczących prezentacji podczas tegorocznego Festiwalu było wystąpienie trenera reprezentacji Chorwacji w piłce nożnej, Zlatko Dalicia. Wiele razy mówiłem bez lęku i obaw, że jestem osobą wierzącą, katolikiem i dziękuję drogiemu Bogu i mojej rodzinie za wszystko, co zrobiłem w życiu. Nie bójcie się więc świadczyć o swojej wierze, ponieważ Bóg tam jest. Ilekroć staniesz przed przeszkodą, przed murem, Bóg jest tam i nas nie opuści – powiedział trener wicemistrzów świata 2018. Zwrócił uwagę, że dorastał w pobliżu klasztoru franciszkańskiego, a jego wiara została „zaszczepiona” przez matkę. Opowiedział o swoim wychowaniu w rodzinnym Livnie obok klasztoru w Goricy, podkreślając, że jego pierwszymi sąsiadami byli franciszkanie.
ZOBACZ: Chorwacki trener podarował różaniec i Biblię piłkarzowi z Argentyny. „Prosił, abym zachował wiarę”
Moja mama zaszczepiła we mnie wiarę i zabrałem ją z domu, kiedy wyjechałem jako 16-latek z ambicjami zrobienia czegoś w życiu. Miałem cel, aby wrócić jako zwycięzca i osiągnąłem to w 2018 roku, kiedy przyjechałem do Livno jako wicemistrz świata. Wszystko to jest piękne i wspaniałe, ale moja droga była pełna wyzwań, żądań i pokus. Udało mi się coś w życiu osiągnąć. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że dokonam tak wielkich rzeczy, tak wspaniałych wyników, ale Bóg dał mi szansę na odniesienie tego sukcesu i dlatego moje przesłanie do młodych ludzi brzmi: nigdy się nie poddawaj, każdą przeszkodę można pokonać. Trzeba wierzyć, trzeba mieć swój cel w życiu i do niego dążyć. Nie poddawaj się. Zawsze jest nadzieja – powiedział Zlatko Dalić do dziesiątek tysięcy zgromadzonych w Medziugorju.
Przeczytaj również
Uczestnicy mogli usłyszeć wiele świadectw
W innych świadectwach zakonnica uwrażliwiała młodych ludzi na problem spłaszczania emocji przez media społecznościowe i mówiła o „nieulotnej” radości, którą daje Bóg i której wielu może doświadczyć w Medziugorju. Chorwacki oficer, który stracił obie ręce i nogę po długiej śpiączce w wyniku eksplozji, jest niewidomy i niedosłyszący, porównał swoje życie do biblijnej opowieści o Hiobie. Chorwacko-hiszpańska para podzieliła się tym, jak poważny kryzys małżeński został przezwyciężony dzięki wspólnej modlitwie. Biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski w Ukrainie, Jan Sobiło wygłosił przesłanie wzywające do ofiarowania modlitwy różańcowej za Ukrainę.
ZOBACZ: Jak wyglądały pierwsze objawienia Matki Bożej w Medjugorie?
Sanktuarium w Medziugorje jest jednym z największych katolickich miejsc pielgrzymkowych na świecie i jest znane z objawień maryjnych od 1981 roku, które nie zostały jeszcze oficjalnie uznane przez Watykan, ale były wielokrotnie badane. Papież Franciszek nie wypowiedział się jeszcze na temat autentyczności objawień, ale od 2017 r. wysyła biskupa, który towarzyszy pielgrzymom jako wizytator apostolski o charakterze specjalnym dla parafii Medziugorie. W 2019 r. zezwolił oficjalnie na organizowanie pielgrzymek.
„Mladifest” odbywa się corocznie w pierwszych dniach sierpnia od 1989 r., ale w tym roku został przyspieszony o tydzień ze względu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wśród ponad 30 000 uczestników tegorocznej 34. edycji spotkania znaleźli się reprezentanci 71 krajów.
KAI, pa/Stacja7