Nasze projekty

Abp Ganswein o Benedykcie XVI: Fizycznie jest bardzo słaby

Abp Georg Ganswein pytany o Benedykta XVI powiedział, że 93-letni papież senior ma jasny umysł, „fizycznie jednak stał się bardzo slaby". "Przy wszelkich różnicach osobowości łączą go z jego następcą bardzo przyjazne, a nawet serdeczne stosunki” - dodał.

Pytanie o Benedykta XVI padło w czasie wywiadu z niemieckim magazynem „Bunte”. Abp Ganswein aktualnie mieszka razem z papieżem seniorem. Codziennie odmawiam z nim liturgię godzin i różaniec – wspomniał.

Nieoczekiwana decyzja Franciszka

Pytany o Benedykta XVI jego wieloletni sekretarz osobisty powiedział, że 93-letni papież senior ma jasny umysł, „fizycznie jednak stał się bardzo slaby. Przy wszelkich różnicach osobowości łączą go z jego następcą bardzo przyjazne, a nawet serdeczne stosunki”.

Pod koniec stycznia Franciszek nieoczekiwanie poinformował abp. Gänsweina, że w przyszłości musi swój czas i siły poświęcić tylko Benedyktowi XVI i dlatego zwalnia go z obowiązków w prefekturze Domu Papieskiego. Moje zadania w Prefekturze zostały zawieszone na czas nieokreślony – powiedział abp Gänswein.

Reklama
Reklama

Jednocześnie przyznał, że „posłusznie” przyjął tę decyzję, choć uważał ją za „ukaranie”. Teraz jednak wie, że tak nie jest. „Wiara pomogła mi i pomaga przyjmować wszystko, czego w określonej chwili nie mogę zrozumieć i przyjąć. Że nawet te fazy życia, które wydają się bezcelowe, mają głębszy sens. Tego się nie rozpoznaje na pierwszy rzut oka –  powiedział wieloletni sekretarz papieża seniora. Dodał, że taka refleksja jest wsparciem w życiu, a mocną kotwicą jest wiara.

Decyzja, o której się dowiedział, była nie tylko przysłowiowym „uderzeniem w nerki”. We wrześniu lekarze zdiagnozowali u niego chorobę nerek. Po dwóch tygodniach w szpitalu, wszystkie podejrzenia o nowotwór zostały wykluczone, teraz wraca do zdrowia w domu.

W rozmowie z „Bunte” abp Gänswein powiedział, że czuje się dobrze, nie używa soli i nie pije alkoholu, aby działanie leków było bardziej skuteczne. Po wyjściu ze szpitala odbył „bardzo miłe, pokrzepiające spotkanie z papieżem Franciszkiem”.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Benedykt XVI ma trudności z mówieniem. „Pan zabrał ode mnie słowo, bym docenił ciszę”

ag/Bunte/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite