Nasze projekty

„Kard. Pell i papież Benedykt byli wzorcami prawdziwej wiary”

"Był nieustannie ścigany przez krwiożerczy tłum i stał się ofiarą antykatolickich agitatorów w mediach i aparacie policyjnym" - mówił kard. Gerhard Müller w pierwszą rocznicę śmierci kard. George'a Pella.

Fot. Między Ziemią a Niebem TVP/Facebook

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył we wtorek w Rzymie mszy świętej w rocznicę śmierci wybitnego australijskiego kardynała. Kard. George Pell i papież Benedykt, który zmarł niecałe dwa tygodnie przed nim, byli wzorcami prawdziwej wiary – powiedział kard. Müller.

Kard. Müller zastanawiał się nad długim i pięknym życiem zmarłego purpurata i przypominał, że jako młody człowiek wykazywał on wielkie zdolności sportowe oraz wybitne zdolności intelektualne, co przyniosłoby mu błyskotliwą karierę w świecie. Ale postanowił podążać za wezwaniem Chrystusa do posługi kapłańskiej. Podkreślił zaangażowanie kard. Pella w obronę małżeństwa i rodziny, także w obliczu relatywizacji tego tematu przez laicko nastawionych uczestników Synodu.

Kaznodzieja przypomniał również bolesne doświadczenia kard. Pella, który 11 grudnia 2018 r. został skazany pod pięcioma zarzutami wykorzystywania seksualnego, odnoszące się do okresu, gdy pod koniec lat 90. był arcybiskupem Melbourne. Po odbyciu kary 404 dni w izolacji, w kwietniu 2020 r. australijski sąd najwyższy jednogłośnie uchylił wyroki skazujące na podstawie uzasadnionych wątpliwości w postępowaniu apelacyjnym.

Reklama

Był nieustannie ścigany przez krwiożerczy tłum i stał się ofiarą antykatolickich agitatorów w mediach i aparacie policyjnym – zauważył kard. Müller w odniesieniu do oczerniania zmarłego kardynała w mediach.

We mszy św. za zmarłego 10 stycznia 2023 roku w wieku 81 lat kard. Georga Pella wzięli udział liczni kardynałowie i biskupi, wielu księży z Rzymu, ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej oraz wierni z Rzymu i zagranicy.

„Był wielkim człowiekiem”

Urodzony 8 czerwca 1941 roku kardynał George Pell był w latach 1987–1996 biskupem pomocniczym, w latach 1996–2001 arcybiskupem metropolitą Melbourne, a w latach 2001–2014arcybiskupem metropolitą Sydney. Do Kolegium Kardynalskiego włączył go w 2003 roku św. Jan Paweł II. W latach 2013–2018 był członkiem Rady Kardynałów, a w latach 2014–2019 prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej (od 2017 urlopowany).

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji Sydney Richard Umbers podkreślił, że kard. Pell był człowiekiem „o wielkiej sile i odwadze”. Myślę, że wpływ kardynała Pella jest bardzo widoczny w Sydney – powiedział bp Umbers telewizji EWTN. Był wielkim człowiekiem z wielką wizją, a w ciągu ostatnich 20 lat w archidiecezji Sydney nastąpił prawdziwy rozwój wśród wielu młodych katolików, zwłaszcza w dziedzinie duszpasterstwa uniwersyteckiego – ocenił duchowny.

ZOBACZ TEŻ: Deklaracja Watykanu ws. błogosławieństw. Sprawdźmy, co sądzą o niej biskupi

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę