Nasze projekty

Zmarła s. Rafała Włodarczak – założycielka sierocińców w Palestynie

Zbierała z ulic Jerozolimy palestyńskie osierocone dzieci i otwierała dla nich domy o nazwie Domy Pokoju, pomogła w sumie kilkuset dzieciom. W wieku 88 lat zmarła w Poznaniu s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka.

Pogrzeb pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego rozpocznie się w poniedziałek 16 grudnia o godz. 11.00 w kaplicy Domu Prowincjalnego elżbietanek w Poznaniu (ul. Łąkowa 1). Ciało s. Rafali zostanie następnie złożone na cmentarzu przy ul. Bluszczowej.

Siostra Rafała urodziła się 11 kwietnia 1931 r. Przyjaciele mówili o niej „misjonarka z prawdziwego zdarzenia”. Odznaczona licznymi nagrodami za swoją działalność, m.in. w 2017 r. Krzyżem  Pro Ecclesia et Pontifice od papieża Franciszka oraz przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Do Ziemi Świętej wyjechała w 1961 r. i pracowała tam wśród osieroconych dzieci łącznie przez 52 lata. K  W 1967 r. wraz z s. Imeldą Płotką przystąpiła do organizowania pomocy dla osieroconych i porzuconych na ulicach Jerozolimy dzieci. Doprowadziła do otwarcia sierocińca „Dom Pokoju” na Górze Oliwnej, a następnie posługiwała w kolejnym z domów, otwartym w 2010 r. w Betlejem. Do tej pory Domy Pokoju pomogły ok. 400 dzieciom. Do Poznania powróciła kilka lat temu. Obecnie siostry, których przełożoną jest s. Szczepana Hrehorowicz wychowują tam 25 dzieci i prowadzą też świetlicę dla dzieci przychodzących z zewnątrz w ciągu tygodnia. S. Szczepana przebywa w Ziemi Świętej od 2000 roku i cały czas pracuje na rzecz dzieci, m.in. będąc przez 6 lat dyrektorką „Home of Peace” w Jerozolimie, a później przez ostatnie 3 lata na placówce w Betlejem. W czasie spotkania, prezydent uhonorował s. Szczepanę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękując za to niezwykłe docenienie jej pracy, powiedziała, że order jest dla wszystkich sióstr elżbietanek, które w Ziemi Świętej są już od 1931 roku i do dzisiaj prowadzą dla pielgrzymów, tzw. stary i nowy Dom Polski, który znajduje się terenie ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej Mea Szearim w Jerozolimie.

Reklama
Reklama

Musimy budować Polskę w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Bo kiedy jesteśmy duchowo mocni, sprawy materialne same się rozwiązują – mówiła s. Rafała w wywiadzie dla polskiej prasy udzielonym w 2017 r. po odebraniu odznaczenia od prezydenta.

ad, Gość Niedzielny, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite