Nasze projekty

Siostra zabitego kapłana podarowała papieżowi jego niewygłoszoną homilię

Roseline Hamel przekazała papieżowi Franciszkowi pisaną odręcznie homilię swego brata, który w 2016 roku został zamordowany przez dwóch młodych islamistów podczas odprawiania Eucharystii. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

fot. FRANCE 24 English/ YouTube

82-letnia dziś Roseline Hamel wierzy w przebaczenie i sprawiedliwość. Wyznaje, że trwający proces beatyfikacyjny jej brata pozwala lepiej zrozumieć, iż destrukcyjne skutki zła można przezwyciężyć jedynie pojednaniem. Dlatego wraz z matką jednego z oprawców, którzy najpierw zadali ks. Hamelowi 18 ciosów nożem a następnie podcięli mu gardło, zaczęła organizować międzyreligijne spotkania i promować dialog. Na tych spotkaniach obie kobiety opowiadają m.in. o bólu, który każda z nich przeżywa – jedna z powodu straty brata, druga straty syna, zastrzelonego przez służby bezpieczeństwa.

PRZECZYTAJ: Godzina Łaski. Niezwykłe nabożeństwo 8 grudnia

O budowaniu pokoju i znaczeniu pojednania Roseline Hamel mówiła też w czasie spotkania z Franciszkiem. W czasie prywatnej audiencji podarowała mu odręcznie pisaną homilię swego brata, której nie zdążył już wygłosić, a mówi ona o mocy płynącej ze zmartwychwstania Jezusa. Papież otrzymał w darze także portretowe zdjęcie zamordowanego kapłana. Jego siostra przypomniała, że ks. Hamel zginął u stóp ołtarza, co jest według niej wyrazem największej wierności.

Reklama

W czasie procesu beatyfikacyjnego, który należy do najszybszych w najnowszej historii Kościoła, ustalono, że zamachowcy kierowali się nie tylko względami religijnymi, krzycząc w chwili zbrodni islamskie zawołanie „Allahu Akbar”, ale również nienawiścią do wiary chrześcijańskiej i Kościoła. Na swą ofiarę świadomie wybrali kapłana.

Vatican News, Beata Zajączkowska/KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę