Nasze projekty

Wrocławskie krasnale powiększyły swoje grono o… księdza

Do niezwykłego grona 382 wrocławskich krasnali dołączyła w minioną niedzielę kolejna figurka, tym razem przedstawiająca legendarnego duszpasterza akademickiego z tego miasta - ks. Stanisława "Orzecha" Orzechowskiego. Krasnal stanął u wejścia do kaplicy DA Wawrzyny przy ul. Bujwida i jest pierwszym księdzem w gronie wrocławskich krasnali.

Za pomysłem wykonania krasnala-duchownego stoi redakcja wrocławskiej edycji tygodnika „Niedziela”, którą tworzą dawne wychowanki Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny, prowadzonego przez ks. Orzechowskiego. Pretekstem zaś była obchodzona przez kapłana 7 listopada 80. rocznica urodzin.

Krasnal Orzech, jak ochrzczono brązową figurkę przy odsłonięciu, jest pierwszym wrocławskim krasnalem nie posiadającym krasnoludzkiej czapki. Dlaczego? – Nie życzył sobie tego sam ks. Orzechowski. Powiedział, że ma „zbyt pięknie sklepione czoło” – żartuje Agnieszka Bugała, dziennikarka „Niedzieli” z Wrocławia, główna koordynatorka projektu krasnoludzkiego. Przyznaje, że początkowo chciała zachować swój pomysł w tajemnicy przed głównym zainteresowanym, ale z uwagi na jego stan zdrowia zdecydowała się wcześniej go uprzedzić.  

Reklama

Uroczystość odsłonięcia figurki księdza-krasnala odbyła się 10 listopada po Mszy św. w intencji ks. Orzechowskiego, którą sprawowali obecni duszpasterze DA Wawrzyny. Był też obecny sam Ksiądz Orzech, jako współcelebrujący Eucharystię oraz liczni obecni i dawni jego wychowankowie. Wykonawcą figurki jest Grzegorz Niemyjski – autor kilku innych krasnali we Wrocławiu.

Ks. Stanisław Orzechowski może być zdecydowanie nazwany kapłanem-legendą, znaną w całym Wrocławiu. Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny założył w 1967 r. i od tamtej pory jego kaznodziejstwo i niezwykła osobowość przyciągają rzesze młodych studiujących we Wrocławiu. „Kapelan wrocławskiej „Solidarności”. Uwielbiany akademicki duszpasterz. Figurował na liście księży, których komunistyczna władza chciała zamordować, zaledwie kilka miejsc za swoim przyjacielem błogosławionym Księdzem Jerzy Popiełuszko. Głodował razem ze strajkującymi kolejarzami i był z nimi nawet wtedy, gdy wszyscy ich opuścili. Razem ze studentami wspierał rodziny internowanych. A jego pomoc zawsze była konkretem, a nie zbiorem pustych słów. Esbecy inwigilowali jego pielgrzymki, niejedną uznali za nielegalną i chcieli ją odwołać. „No to najwyżej będziecie mnie musieli aresztować, my idziemy dalej!” – odpowiadał im Orzechowski” – tak podsumowują jego życiorys twórcy filmu dokumentalnego „Orzech”, który powstaje z inicjatywy jego dawnych wychowanków.

Reklama

Wrocławskie krasnale to oddolna inicjatywa mieszkańców, społeczników i różnych społeczności obecnych we Wrocławiu. Pierwsze figurki pojawiły się na ulicach w 2005 r. i w różnych punktach miasta można ich już spotkać 382.  Obecnie coraz częściej stawiają je dla poprawy swojej promocji różne firmy lub instytucje działające w mieście, zdarzają się jednak i takie krasnale, które upamiętniają ważne dla Wrocławia osoby.

Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę