Nasze projekty

„Ksiądz z osiedla” poprowadzi rekolekcje dla warszawskich studentów

"Ruch jak na Marszałowskiej!" - mówią duszpasterze SANDAŁA, jednego z najprężniej działających duszpasterstw akademickich w Warszawie. W nowym roku formacyjnym na studentów czeka mnóstwo propozycji, w tym rekolekcje "na dobry początek".

fot. Duszpasterstwo Akademickie SANDAŁ/Facebook/Ksiądz z Osiedla/YouTube

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego, do regularnych spotkań wrócą duszpasterstwa akademickie. Duszpasterstwo akademickie SANDAŁ zainauguruje nowy rok formacyjny już w najbliższą niedzielę mszą świętą pod przewodnictwem bp. Michała Janochy w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie.

Siedziałem wieczorem w akademiku i pomyślałem, że brakuje mi katolickiej wspólnoty w nowym miejscu. Wpisałem w wyszukiwarkę „wspólnota Warszawa” i pierwsze, co mi wyskoczyło, to był Sandał. Marszałkowska 37, przy placu Zbawiciela. 3 minuty ode mnie. Tak tam trafiłem – opowiada Sebastian, student informatyki. Jak wiele spośród ponad setki członków wspólnoty, studiuje na Politechnice Warszawskiej. Bliskość uczelni, jak i jej akademików sprzyja zaangażowaniu studentów. Do grupy należą jednak studenci ze wszystkich uczelni warszawskich. Dołączenie do Duszpasterstwa dało mi przestrzeń do rozwinięcia „duchowych skrzydeł” – podkreśla Emilia, która studiuje dziennikarstwo.

„Są dla mnie jak rodzina”

Faktycznie, wspólnota z placu Zbawiciela stwarza wiele okazji do tego, żeby rozwijać się duchowo i poznać wspaniałych ludzi. Główne spotkania, które od października do czerwca gromadzą całe Duszpasterstwo, są w piątki o 20:00. Poza nimi, są także mniejsze grupy: biblijny Nikodem, uwielbieniowy Syjon, Zbliżenia – spotkania dla narzeczonych, zajmujący się zgłębianiem teologii Narteks, Okno, którego uczestnicy dyskutują o katolickiej nauce społecznej. Nie doszliśmy nawet do połowy – śmieje się ks. Marek Nowakowski, od 2022 r. jeden z duszpasterzy wspólnoty. Są też Skrzydełka, czyli spotkania sportowe (piłka nożna, siatkówka i koszykówka), działa KAKTus, czyli akademicki klub turystyczny, MUZA organizuje spotkania kulturalne, po Mszy wieczornej w niedzielę działa kawiarenka. Jak przystało na nasz adres, ruch jak na Marszałowskiej!

Reklama

Podczas czterech lat w duszpasterstwie poznałam bliżej Boga i samą siebie. Ludzie, których tu spotkałam nieraz ogromnie mnie inspirowali, dzielili się ze mną swoimi poglądami czy też dawali mi przestrzeń do własnych przemyśleń. Dzięki Duszpasterstwu poznałam przyjaciół, którzy dzisiaj są dla mnie jak rodzina. Z którymi wspólnie się modlimy, podróżujemy, chodzimy na imprezy… byli i są dla mnie ogromnym wsparciem – przekonuje Magdalena, studentka turystyki. Spotkania sandałowe to okazja do nowych znajomości, ciekawych rozmów, super wyjazdów i imprez oraz rozwoju swojej duchowości i relacji z Bogiem – dodaje studiujący psychologię Filip.

Inauguracja nowego roku formacyjnego

Wkrótce nowy rok akademicki i kolejny rok działalności SANDAŁA, który istnieje od 2015 roku. Msza święta inauguracyjna (to jednocześnie Msza na rozpoczęcie roku na Politechnice Warszawskiej) w niedzielę 1 października o 20:30. Pierwsze spotkanie Duszpasterstwa już w piątek, 6 października, o 20:00, w dolnym kościele parafii Najświętszego Zbawiciela.

Ponadto, w dniach 15-17 października odbędą się rekolekcje na dobry początek, które w tym roku poprowadzi ks. Rafał Główczyński, salwatorianin, duszpasterz młodzieży, znany z aktywności w Internecie „Ksiądz z osiedla”.

Reklama

Sandał to miejsce, w którym wielu będzie mogło zapuścić korzenie i wydać dobry owoc. A kto nie chciałby by jego życie było owocne? – zaprasza Michał, student lotnictwa.

ZOBACZ TEŻ: Ks. Krzysztof Porosło: Czas studiów to dobry moment na decyzję, by pójść w życiu za Chrystusem

archwwa.pl, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę