Na początku sierpnia na Jasną Górę wyruszą największe warszawskie pielgrzymki piesze: akademicka i paulińska. Zapisy są przyjmowane przede wszystkim online. Na jasnogórski szlak wyruszą również osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami.
Warszawska Pielgrzymka Piesza
312. Warszawska Pielgrzymka Piesza wyruszy 6 sierpnia sprzed kościoła ojców paulinów na ul. Długiej. W tym roku tematem dziewięciodniowych rekolekcji w drodze będą sakramenty – to jakie mają znaczenie dla Kościoła oraz całego świata. Jak podkreśla w specjalnym słowie o. Krzysztof Wendlik OSPPE, życie każdego człowieka od początku obfitowało w różnego rodzaju symbole i znaki, także w wymiarze religijnym, ale „to, co wydarzyło się wraz z przyjściem na świat Syna Bożego, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał, przewartościowało wszelkie znaki i symbole”.
„W Chrystusie niebo połączyło się z ziemią, a sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi. I aby to zbawcze wydarzenie było dostępne dla ludzkości wszelkich czasów i kultur, powołał Chrystus do istnienia Kościół, a z nim tworzące go sakramenty – widzialne znaki niewidzialnej łaski” – podkreśla kierownik Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.
To temat – jak zauważa – „naglący, zwłaszcza kiedy obserwuje się postępujące odejście i negację praktyk sakramentalnych”.
„Tymczasem, to nie sakramenty jako takie znajdują się w kryzysie, ale współczesny człowiek. Dlatego wyruszając na pątniczy szlak prośmy Maryję – Matkę Łaski Bożej o umocnienie nas w wierze, a dla poszukujących i zagubionych o dar wiary żywej i powrót do sakramentów, które dają życie” – dodaje paulin.
ZOBACZ TEŻ: Do seminarium w Łodzi przyjęto czterech kandydatów. Żaden z nich nie jest bezpośrednio po maturze
Przeczytaj również
Zapisy na pielgrzymkę będą przyjmowane online od 20 lipca do 2 sierpnia oraz w kościele paulinów przy ul. Długiej: 3 i 4 sierpnia w godz. 12:00-20:00; 5 sierpnia w godz. 10.00-22.00; 6 sierpnia w godz. 5:00-6:00.
Warszawska Pielgrzymka Piesza wyrusza na Jasną Górę co roku, nieprzerwanie, od 1711 roku.
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna
43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszy 5 sierpnia z kościoła akademickiego św. Anny pod hasłem „Pan mój i Bóg mój!”, zaczerpniętym z ewangelii św. Jana. To słowa, które Tomasz wypowiedział po spotkaniu ze zmartwychwstałym Jezusem.
Często w naszym sercu jest dużo niepokoju, często nosimy w sobie jakieś rany, podobnie, jak uczniowie, jak Tomasz, którego zabrakło przy pierwszym spotkaniu. Dlatego Jezus przychodzi po raz kolejny, aby pokazać się Tomaszowi, mówiąc: zobacz moje rany, nie patrz na swoje życie, nie patrz na swoje rany, nie patrz na swoje strapienia, ale popatrz na mnie, na moje rany, które są źródłem życia – mówi ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny i kierownik Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.
Chcemy rozpoznawać w Jezusie naszego Pana i Boga, wyznając za świętym Tomaszem „Pan mój i Bóg mój!”, patrząc na Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – dodaje.
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna potrwa dziesięć dni, od 5 sierpnia do 14 sierpnia. Podobnie, jak w latach ubiegłych, będzie można zapisać się również na pielgrzymkę duchową, której uczestnicy – w łączności z pątnikami na szlaku jasnogórskim – zrealizują program rekolekcji we własnych domach.
Zapisy na pielgrzymkę są przyjmowane online.
Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin
32. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin na Jasną Górę wyruszy 5 sierpnia o godz. 6:00 z sanktuarium św. Józefa na Kole w Warszawie. Trasa pielgrzymki jest dostosowana zarówno do wózków inwalidzkich, jak i dziecięcych.
Zapisy na pielgrzymkę są przyjmowane online do końca lipca. Ponadto 3 i 4 sierpnia będzie można się zapisać się stacjonarnie w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych przy ul. Deotymy 41, przy sanktuarium św. Józefa na Kole, oraz na trasie pielgrzymki.
Pakiety pielgrzyma będzie można odbierać od 3 do 5 sierpnia w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych lub na trasie.
Pielgrzymka zakończy się wieczorem 14 sierpnia nawiedzeniem Cudownego Obrazu.
kh/archwwa.pl