Nasze projekty

Kieleckie seminarium zyskało nowych kleryków. Wkrótce dołączą studenci z Konga

25 alumnów, w tym pięciu na I roku rozpoczęło studia i formację kapłańską w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Kieleckie seminarium powiększyło się o pięciu kleryków, a wkrótce dołączą studenci z Konga. Uroczysta inauguracja z udziałem biskupów, delegacji uczelni świeckich, władz miejskich i wojewódzkich odbędzie się 20 października.

fot. Mariana C. / Cathopic

Kongijczycy przez rok będą się uczyli języka polskiego, a potem dołączą do studentów obecnego drugiego roku. Mają już za sobą kurs filozofii – powiedział KAI ks. Kamil Banasik, prefekt alumnów. Jego zdaniem, ten rok zapowiada się w kieleckim seminarium ciekawie.

W ramach sesji inauguracyjnej przewidziano m.in.: wystąpienie inauguracyjne ks. dr. hab. Pawła Tambora, rektora WSD, przemówienie bp. Jana Piotrowskiego i zaproszonych gości, wykład inauguracyjny ks. prof. Andrzeja Żądły, ślubowanie i immatrykulację studentów I roku, przemówienie przedstawiciela alumnów.

Alumni spotkali się już po wakacjach w ostatni dzień września na Mszy św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, którą rozpoczęto nowy rok formacyjny w WSD w Kielcach. Niech Słowo Boże otwiera nas na dar powołania, które jest darem Bożej miłości – mówił wówczas biskup kielecki zachęcając do podtrzymywania delikatnego płomienia powołania.

Reklama

Jak ocenia rektor WSD ks. Paweł Tambor, nieduża liczba alumnów jest obecnie pewną słabością w seminariach, ale też może być postrzegana jako atut, bowiem stwarza możliwość bezpośredniego kontaktu z alumnami, czy zbudowania relacji mistrz-uczeń.

Formacja w seminarium trwa 6 lat. Kieleccy alumni są jednocześnie studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i po ukończeniu studiów otrzymują tytuł magistrów teologii KUL. Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Została erygowana dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 roku.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę