Nasze projekty

“Wiara, która rodzi świętych”. Droga Krzyżowa z Prymasem i modlitwa o owoce beatyfikacji

W I piątek Wielkiego Postu, 28 lutego mieszkańcy Warszawy jak co miesiąc modlili się w archikatedrze o owoce zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Wcześniej przeszli ulicami Starówki w niezwykłej Drodze Krzyżowej, w czasie której rozważania "głosił" sam Prymas Tysiąclecia.

Rozważania odtwarzane były z archiwalnych nagrań, zgromadzonych przez Instytut Prymasowski. Dzięki temu zabiegowi głos pamiętnego Prymasa Tysiąclecia mógł ponownie zabrzmieć w murach Starego Miasta w Warszawie.

Był to również dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. Podczas Drogi Krzyżowej, która „z Prymasem Wyszyńskim” przeszła ulicami Starego Miasta jej uczestnicy modlili się również w intencji osób zranionych w Kościele. Do archikatedry uroczyście został wprowadzony Krucyfiks Baryczków, który właśnie powrócił z renowacji.

Reklama

Bp Rafał Markowski, który przewodniczył mszy świętej, nawiązał w homilii do Jasnogórskich Ślubów Narodu – jednego z najważniejszych zamiarów i wydarzeń, które dokonały się w trakcie posługi kard. Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia napisał tekst ślubowania w niezwykłych okolicznościach, ponieważ przebywał uwięziony w Komańczy. – Przebywając w więzieniu nie wiedział do końca, że to on ma je napisać. Nosił w sobie wątpliwości. Przekonały go dopiero słowa Marii Okońskiej, że św. Paweł również pisał do wiernych z więzienia – mówił bp Markowski.

Tak powstał tekst, który 26 sierpnia 1956 roku został odczytany na Jasnej Górze. Bp Markowski podkreślił, że Prymas Tysiąclecia “nie zdawał sobie sprawy, jak wielkie owoce przyniesie ten tekst”. – Milion osób powtarzało tekst ślubowania, artykułując zwłaszcza jedno słowo: przyrzekam – przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Odnowa moralna i odrodzenie duchowe w narodzie polskim miało zahamować komunistyczny plan ateizacji społeczeństwa. Kard. Wyszyński – jak podkreślił bp Markowski – wiedział, że “nie załatwi tego jednorazowe ślubowanie, które było nie tylko uroczystością, ponieważ trzeba jeszcze zrealizować to, co się ślubowało”. Dlatego kolejnym ważnym krokiem była, trwająca przez dziewięć lat, Wielka Nowenna, która “miała doprowadzić do dogłębnego odrodzenia narodu polskiego”. – To miał być proces, rzeczywista praca nad sobą. Kard. Wyszyński wiedział, że nie chodziło o słowa, ale o życie i o czyny – dodał.

Prymas Wyszyński wierzył, że “Maryja jest w stanie przemieniać ludzkie życie i serca, ponieważ sam tego doświadczał”. – Zdecydował, że to dzięki Maryi uratuje naród i dokona odrodzenia – mówił bp Markowski.

Bp Markowski podkreślił, że Wielka Nowenna przyniosła wielkie owoce duchowe, doprowadziła do pogłębienia świadomości religijnej oraz dała ludziom poczucie jedności. – Również przekonanie, że wolność można uzyskać i pielęgnować tylko wtedy, gdy jest jedność i zgoda – dodał.

Reklama

Kard. Wyszyński “dokonywał wielkich rzeczy, tylko dlatego, że bezgranicznie ufał Bogu i jemu zawierzył całe swoje życie i całą swoją posługę”. – To jest wiara, w której człowiek nic nie pozostawia dla siebie, wszystko składa i opiera na Bogu. To wiara, która rodzi świętych, to wiara wielkich świętych minionych pokoleń, to również wiara, która zrodziła świętość kard. Wyszyńskiego – podkreślił biskup pomocniczy.

Po zakończeniu mszy świętej prelekcję wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, która skupiła się na czterech elementach programu milenijnego Prymasa Wyszyńskiego: odnowie człowieka, oddaniu w niewolę miłości, jako wyrazie duchowej wolności oraz masowości i odbudowie wspólnotowości.

Beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się już za 100 dni w Warszawie, w niedzielę 7 czerwca na Placu Piłsudskiego. Zarówno cykl comiesięcznych Mszy św. 28. dnia każdego miesiąca, jak miniona Droga Krzyżowa na Starówce wpisują się w przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć osobiście udział w Mszy beatyfikacyjnej 7 czerwca powinni zgłaszać się do proboszczów swoich parafii w celu zamówienia bezpłatnej karty wstępu. Do końca marca kurie diecezjalne zbiorą informacje o zapotrzebowaniu na wejściówki w parafiach, a następnie przekażą te dane do komitetu organizacyjnego w Warszawie. Przewidziano również udział Polaków za granicą. Osoby, które mieszkają poza Polską, a chciałaby otrzymać karty wstępu na uroczystości, powinny zgłosić się do rektorów Polskich Misji Katolickich. Więcej informacji na stronie prymaswyszynski.pl

kh, ad, archwwa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę