Nasze projekty

„Po śladach więźniów obozu koncentracyjnego”. Niezwykła Droga Krzyżowana na Majdanku

Drodze Krzyżowej towarzyszyć będą rozważania nawiązujące do losów miłości na przestrzeni wieków: od biblijnego Przykazania Miłości przez poszukiwanie miłości w losach więźniów Majdanka po szacunek wobec tego uczucia dzisiaj.

fot. Państwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek/facebook.com

W najbliższy piątek 22 marca na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się XXIV „Droga Krzyżowa na Majdanku” pod hasłem: „Uczono: Nie ma Miłości”. Wspólna modlitwa rozpocznie się o godz. 18.00 w przy Pomniku-Bramie.

Tradycyjnie, w piątek poprzedzający Niedzielą Palmową na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej. Jego uczestnicy będą stąpać po śladach więźniów obozu koncentracyjnego rozważając Mękę Jezusa Chrystusa.

W tym roku rozważania drogi krzyżowej będą nawiązywały do losów miłości na przestrzeni wieków: od biblijnego Przykazania Miłości przez poszukiwanie miłości w losach więźniów Majdanka po szacunek wobec tego uczucia dzisiaj.

Reklama

O losach więźniów Majdanka przypomną nam nie tylko baraki, druty kolczaste, wieże strażników, ale przede wszystkim słowa Więźniów o miłości, o tej Miłości, która dawała nadzieję, pomagała, choć o drobinę „oswoić” myśl o tym, czego tam człowiek doświadcza. Strażnicy Majdanka uczyli więźniów, że nie ma miejsca w życiu na Miłość do każdego. My głośno wypowiemy, że to właśnie takie myślenie nie ma sensu – mówi ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

ZOBACZ>>> Przestańmy deptać życie drugiego człowieka! Niezwykła Droga Krzyżowana Majdanku

„To tam rozgrywała się jedna z dróg krzyżowych 'współczesnych’ czasów”

Każdy z nas odwiedzając Majdanek, staje z myślą, że właśnie tam rozgrywała się jedna z dróg krzyżowych „współczesnych” czasów. Naturalnie pomaga się z miłości do kogoś, do czegoś. Dobro wypływa z miłości. Majdanek, jak każde miejsce obozów koncentracyjnych na pierwszy rzut oka jest miejscem zaprzeczenia miłości, jaką zna człowiek: odpowiedzialności, życzliwości, pokoju. My w tym roku, w rozważaniach drogi krzyżowej, w losach więźniów Majdanka szukamy Miłości przez M. Tej Miłości Chrystusa, którą paradoksalnie możemy tam odnaleźć, ale trzeba spojrzeć głębiej! – dodaje.

Reklama

Nabożeństwo zakończy coroczna modlitwa przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego. Drogę Krzyżową zakończymy naszym wołaniem o Pokój, modlitwą o to, abyśmy potrafili konkretnie kochać, a przez to wprowadzali Pokój na ziemi – podkreśla ks. Wójcik.

Uczestników naszego spotkania, nie pozostawimy tylko z przeżytą modlitwą. Skoro chcemy zaprosić ich do „szkoły Miłości”, to również chcemy zadać im pracę domową. Na razie nie zdradzamy więcej szczegółów – mówi.

Organizatorami wydarzenia są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Gospodarzem miejsca jest Państwowe Muzeum na Majdanku. Patronat duchowy nad wydarzeniem objął Metropolita Lubelski Abp Stanisław Budzik.

Reklama

Nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od jesieni 1941 do lipca 1944 r. Początkowo był miejscem przetrzymywania jeńców Armii Czerwonej. Stopniowo zaczęto do niego wysyłać deportowaną ludność z Zamojszczyzny, Żydów z likwidowanych gett oraz ludność białoruską i ukraińską.

Według najnowszych ustaleń, przez cały okres funkcjonowania obozu przetrzymywano w nim ponad 150 tys. więźniów z całej Europy, z czego 80 tys. z nich straciło życie.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę