Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na wyjątkową Drogę Krzyżową w Wielki Piątek. "Naszej modlitwie towarzyszyć będą niezwykle wstrząsające wspomnienia więźniów Mokotowa" - podkreślają organizatorzy.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zaprasza do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które będzie sprawowane w Wielki Piątek w murach dawnej mokotowskiej katowni. To właśnie w tym miejscu byli więzieni i mordowani Polacy, którzy podjęli walkę z niemieckim i komunistycznym okupantem. Z wyroku komunistycznego sądu wojskowego zostali tam zamordowani m.in. rtm. Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf „Nil”, ppłk. Łukasz Ciepliński “Pług” czy ppłk Stanisław Kasznica “Wąsowski”.
Za kilka dni Wielki Piątek. W ten szczególny dzień zapraszamy do wieczornej modlitwy śladami męki i śmierci naszego Pana, którą będziemy sprawować – podobnie jak w poprzednich latach – w murach mokotowskiej katowni. Zapraszamy wszystkich, aby po udziale w Liturgii Męki Pańskiej przybyli na Rakowiecką. Chcemy rozważać kolejne stacje Drogi Krzyżowej zatrzymując się w więziennych celach, na korytarzach, w miejscach przesłuchań i skrycie wykonywanych wyroków śmierci. Naszej modlitwie towarzyszyć będą niezwykle wstrząsające wspomnienia więźniów Mokotowa, w których odnaleźć można zarówno ogrom cierpienia, które przyszło im dźwigać, jak również zawierzenie Bogu, który był dla nich ostatnią nadzieją – mówi ks. Tomasz Marek Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
PRZECZYTAJ>>> Kapelan od Wyklętych. Ks. Tomasz Trzaska
Rozważania powstały w oparciu o wspomnienia i relacje więźniów
„Żądano ode mnie zeznań. Milczenie czy też zaprzeczenie powodowały odsyłanie do karceru oraz nieustanne maltretowanie. Czułam, że dalszego nacisku śledztwa nie wytrzymam – chciałam ratować życie męża i dziecka, oszczędzić sobie tortur i obelg” – pisze w swoich więziennych wspomnieniach jedna z osadzonych w stalinowskim więzieniu.
Rozważania zostały przygotowane przez ks. Tomasza Trzaskę oraz Jarosława Wróblewskiego, redaktora naczelnego biuletynu Rakowiecka 37 w oparciu o wspomnienia i relacje więźniów. Pracując nad rozważaniami Drogi Krzyżowej na Rakowieckiej, odnaleźliśmy tak wiele doświadczeń osadzonych tu więźniów, które jednoczyły ich z męką Chrystusa. Widzimy matki, które spotykają swoich udręczonych i wycieńczonych synów, czytamy niesprawiedliwie zasądzone wyroki, wyobrażamy sobie odarcie z szat i godności podczas wielogodzinnych śledztw. To nabożeństwo od lat jest dla nas jednym z najsilniejszych przeżyć, ale trzeba tego doświadczyć w dawnych więziennych murach na Rakowieckiej – mówi Jarosław Wróblewski.
Przeczytaj również
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie (ul. Rakowiecka 37) w Wielki Piątek, 29 marca 2024 r. o godz. 20.00. Wstęp jest wolny. Ze względu na brutalność opisów organizatorzy proszą o przybycie osób powyżej 13. roku życia.
KAI,pa/Stacja7