Nasze projekty

Walentynki Mocarzy czyli zrzutka zamiast kina

Zamiast randki walentynkowej - zrzutka na wakacje dla niepełnosprawnych. To pomysł dziennikarki Agaty Puścikowskiej, która zaproponowała, by wesprzeć podopiecznych sióstr Zmartwychwstanek z Mocarzewa niedaleko Płocka.

FOT. Pixabay

Wszystko wzięło się od trwającej zbiórki na budowę domu dla dorosłych byłych podopiecznych Sióstr z Mocarzewa, którzy po wyjściu z ośrodka nie mają dokąd wrócić. Siostry chcą zapewnić im miejsce, które będzie służyło aż do końca życia tym spośród ich “dzieci”, które po osiągnięciu wymaganego prawem 25. roku życia nie mają dokąd pójść, bo sami pochodzą z domu dziecka, ich rodzice zmarli, bądź nie są w stanie zapewnić specjalistycznej opieki. Wszyscy mają niepełnosprawność intelektualną w stopniu od lekkiego do głębokiego, więc nie są w stanie zupełnie samodzielnie funkcjonować w dorosłości. Znalezienie dla nich kolejnej placówki w Polsce graniczy natomiast z cudem.
Właśnie dlatego ciągle trwa zbiórka na budowę fundamentów przyszłej placówki, która powstanie tuż obok istniejącego Ośrodka.

Aby budowa szybciej stała się faktem sami podopieczni postanowili częściowo dorzucić się do niej finansowo i dorzucili do zbiórki zbierane wcześniej przy różnych okazjach pieniądze na wspólny wyjazd wakacyjny. To z kolei oznaczało, że… nie pojadą na wakacje.

Reklama

Dzieciaki z Mocarzewa, niepełnosprawne intelektualnie, zorganizowały jasełka. Dochód zawsze szedł na ich letnią wycieczkę. Ale w tym roku przeznaczyły zebrane 3 tys. na #DomMocarzy, żeby ruszyła budowa. Warto w nagrodę wysłać Mocarzy na wakacje…

– napisała na swoim Twitterze Agata Puścikowska z “Gościa Niedzielnego”.

Reklama

Tak właśnie zaczęły się “Walentynki Mocarzy”. W akcji chodzi o uzbieranie kwoty 25 tys. zł, która pozwoli pokryć koszt wakacyjnego pobytu nad morzem 20 niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych sióstr Zmartwychwstanek wraz z czwórką opiekunów. Taka grupa dzieci nie ma bowiem innego domu niż ten prowadzony przez siostry w Mocarzewie.

Jeśli latem nigdzie nie wyjadą oznacza to, że cały rok spędzą w murach naszego ośrodka. Większość z tych podopiecznych nigdy wcześniej nie było nad morzem.

Reklama

tłumaczy s. Elwira Szwarc, koordynująca akcję. 

Jak włączyć się w akcję i pomóc wyjechać dzieciakom na pierwsze w życiu wakacje?

Wystarczy przelać dowolną kwotę, np. tę przeznaczoną na wyjście z ukochanym w Walentynki, na nr konta Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Mocarzewie:
94 9042 1026 0710 0127 2000 0010
Tytuł przelewu: Darowizna – Wakacje Mocarzy

 

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę