Nasze projekty

Telewizja pokaże niezwykłe widowisko o bł. Stefanie Wyszyńskim. Na scenie wystąpią znani artyści

Już w najbliższą sobotę 26 sierpnia o godz. 17:30 w TVP1 będzie można obejrzeć niezwykłe widowisko o bł. Stefanie Wyszyńskim - oratorium “Równoj Ku Górze”. Na scenie zobaczymy m.in. Roksanę Węgiel i Krzysztofa Cugowskiego.

fot. Instytut Prymasowski Stefana Kard. Wyszyńskiego/Episkopat News/flickr

“Równoj Ku Górze” to dzieło kontrastu, zderzenia dwóch światów, dialogu muzyki klasycznej z muzyką góralską oraz wielkich myśli kardynała Wyszyńskiego z prostymi modlitwami górali. Forma muzyczna, jaką jest oratorium jest o tematyce religijnej – i tę rolę spełnia Oratorium Bachledowiańskie, które przez swe pieśni, inspirowane myślami Stefana Wyszyńskiego, wywyższa Matkę Boską Jasnogórską.

Oratorium zarejestrowane 14 sierpnia na placu przed sanktuarium na Bachledówce pokaże w sobotę 26 sierpnia o godz. 17:30 TVP1.

Było to wyjątkowe miejsce dla kard. Wyszyńskiego, który przyjeżdżał do Bachledówki na wakacje w latach 1967-1973 i prowadził, zapadające w sercach mieszkańców, wieczornice.

Reklama

Po widowisku muzycznym odbędzie się modlitwa zawierzenia górali Matce Bożej, podczas której zostanie uroczyście odśpiewany Apel jasnogórski.

Oratorium składa się z 12 pieśni i 10 narracji napisanych przez Zofię Truty, poetkę, która osobiście doświadczyła głębi wiary Wyszyńskiego. Muzykę skomponował Bartek Gliniak, kompozytor znany z tworzenia muzyki filmowej, między innymi do „Nikifora” czy „Komornika”. Libretto wyśpiewają chóry „Ku górze” oraz „Chór Filharmoników Katowickich” przy akompaniamencie muzyki orkiestry Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz z udziałem kapeli góralskiej Krzysztofa Czecha.

Solistami będą słynni artyści polskiej sceny muzycznej: Roksana Węgiel, Halina Mlynkova, Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Paweł i Łukasz Golcowie, Edyta Golec, Sylwia Banasik-Smulska i Emil Ławecki. Łącznie na scenie wystąpi ponad dwustu muzyków otoczonych panoramą Tatr – gór, które ukochał sobie Prymas Polski.

Reklama

Poza artystycznym aspektem koncertu, który jako jedyny w swoim rodzaju tworzy synergię między muzyką góralską i symfoniczną, wydarzenie ma na celu przekazać idee miłości i szacunku oraz jedną z najważniejszych myśli kardynała Wyszyńskiego, który twierdził, że „z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”.

Premiera Oratorium Bachledowiańskiego odbyła się 30 września 2022 roku podczas jubileuszu 550-lecia obecności Paulinów na Skałce. Kościół został zapełniony ponad tysiącem osób, z których jedną był gość specjalny – prezydent Andrzej Duda.

Więcej informacji o oratorium >>>na stronie internetowej.

Reklama

mat. prasowe, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja