Nasze projekty

„Szkodliwa skromność utrudnia rozwój młodym”. Powstał nowy projekt polskich licealistów

“Oszukaj sySTEM, pozbądź się skrupułów i nadaj właściwy kierunek swojej edukacji!” - zachęcają młodzi z krakowskiego liceum, którzy stworzyli Projekt sySTEM. Poprzez media społecznościowe, organizację paneli i warsztatów w szkołach średnich, uczą rówieśników jak nie wstydzić się swoich osiągnięć i jak wybrać właściwy kierunek studiów ścisłych.

Członkowie Projektu sySTEM | fot. materiały prasowe

Imposter Syndrome i szkodliwa skromność

Młodzi licealiści zwrócili uwagę na to, że wielu ich rówieśników cechuje szkodliwa skromność, która jest zakorzeniona w polskiej mentalności od wielu lat. Zauważają, że skutecznie utrudnia ona młodym ludziom dostawanie się na zagraniczne uczelnie czy otrzymywanie wymarzonej posady. Imposter Syndrome to usprawiedliwianie swoich osiągnięć szczęściem czy przypadkiem, to odczuwanie wstydu podczas przyjmowania pochwał i nieumiejętność opowiadania o tym, co się w życiu osiągnęło ciężką pracą. “To systemowy nawyk” – puentują.

W celu zwalczenia tego zjawiska zespół sySTEM przeprowadza w swoim liceum warsztaty, które mają pomóc ich kolegom i koleżankom w zaakceptowaniu swoich dokonań, a w konsekwencji umiejętnym zareklamowaniu swojej osoby przyszłemu pracodawcy czy rekruterowi uczelni.       

Znaleźć kierunek studiów dopasowany do zainteresowań

Osobną kwestię stanowi natomiast STEM – czyli akronim słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics, obejmujący tę bardziej ścisłą gałąź nauki. Maturzyści klas przyrodniczych i matematycznych często nie do końca dopuszczają do siebie myśl, że poza takimi topowymi kierunkami jak medycyna czy informatyka istnieją też te mniej popularne – być może o mniejszych dochodach, za to bardziej dopasowane do ich zainteresowań i oczekiwań; takie, które będą przynosiły im rzeczywistą satysfakcję, a nie wypalenie.

Reklama

Zespół sySTEM odpowiada na ten problem, przeprowadzając we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim panele informacyjne, na których wykładowcy z najróżniejszych kierunków ścisłych opowiadają o charakterze swoich zajęć i możliwościach zawodowych. Podczas spotkań młodzi mają także możliwość zadawania pytań i przez to rozwiania swoich wątpliwości dotyczących składania papierów na wymarzone kierunki.

Młodzi licealiści działają w ramach programu “Młodzież Działa Lokalnie”, pod patronatem Fundacji “Zwolnieni z Teorii”. Ich działalność można śledzić na Instagramie (@projekt_system) oraz na Facebooku (@sySTEM).

Reklama

mat.prasowe,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę