Nasze projekty

„Świat – mimo że piękny – jest też pustynią”. Ks. Kowalski o czytaniach na niedzielę

"Pustynia w tradycji biblijnej to nie jest miejsce przyjazne. To obraz naszego życia i często tego świata, w którym mieszkamy. Przypomina o tym post i przypominają o tym wojny" - mówił ks. Marcin Kowalski, współautor książki "Jutro Niedziela" w Poranku "Siódma9".

fot. Juli Kosolapova/Unsplash

Ks. Kowalski opowiedział o fragmencie ewangelii, dotyczącym wyjścia Jezusa na pustynię i kuszeniu Go przez szatana, który usłyszmy w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

W tym obrazie streszcza się sens Wielkiego Postu, który jest czasem pustyni, modlitwy, pokuty i doświadczenia Boga. Pustynia w tradycji biblijnej to nie jest miejsce przyjazne. To obraz naszego życia i często tego świata, w którym mieszkamy. Przypomina o tym post i przypominają o tym wojny. Świat – mimo że tak piękny – jest też pustynią, jest miejscem wędrówki. Jest także miejscem, w którym doświadczamy pokus i walczymy o swoje życie – stwierdził biblista.

„Jezus nie pozwala się manipulować”

Jak podkreślił, „najbardziej przejmującą pokusą, której doświadcza Jezus na pustyni, jest pokusa tego, żeby porzucił swoją wiarę w Boga, który jest Ojcem troszczącym się o Niego”.

Reklama

Zły jest tu bardzo przebiegły. Towarzyszy Jezusowi od samego początku. Kiedy Jezus zaczyna odczuwać głód, braki fizyczne, szatan zadaje Mu pytanie, czy Ojciec w niebie, do którego się modli, naprawdę jest Jego ojcem? Zły mówi, że gdyby był, to dałby Mu pokarm do jedzenia, a On sam byłby wybawiony od wszelkich niebezpieczeństw. Widzimy to próbę sprowadzenia Boga tylko do tego, który troszczy się o nasze fizyczne powodzenie, dostatek i bogactwo. Jest to pokusa, która nas dotyka, kiedy pytamy gdzie był Bóg, kiedy ludzie cierpieli. To jest to samo pytanie, które Jezusowi zadaje szatan – mówił współautor „Jutro Niedziela”.

Jezus nie pozwala się tu manipulować. Odwołuje się do słów Pisma Świętego, do swojego doświadczenia Bożej miłości, ponieważ niedawno przeżył doświadczenie nad Jordanem, gdzie usłyszał od Boga: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym!» – podsumował ks. Kowalski.

kh, Siódma9/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę