Nasze projekty

„Przynosimy tu Polskę, nasze smutki i niepokoje”. Uroczystości na Jasnej Górze

W szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata przebiega tegoroczna uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze. "Przynosimy nasze smutki i niepokoje. Przynosimy siebie samych" - mówił generał zakonu paulinów podczas sumy odpustowej.

Sanktuarium jest dziś na szlaku światowej modlitwy o ustanie pandemii, którą zainicjował papież Franciszek. Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że bierzemy udział w tym maratonie modlitewnym – podkreślił przeor Jasnej Góry.

Przewodniczący Episkopatu Polski w kazaniu mówił o prawdziwym duchu wolności. Wolność Jezusa nie polegała na samowoli ani na dominacji, ale była służbą, którą najpełniej zrozumiała Maryja – mówił. Abp Stanisław Gądecki przestrzegał przed zwyrodnieniami pojmowania wolności, które prowadzą do kryzysów: umysłowego, duchowego i moralnego, a które są o wiele gorsze niż te gospodarcze czy polityczne. One zaległy Europę i rujnują już Polskę – podkreślił.

Reklama

Gdy więc w skrajnych formach ekonomii i polityki, w edukacji, nauce i kulturze oraz w mediach trwa usiłowanie przebudowywania świadomości współczesnych nam ludzi i kształtowanie także drogą instytucjonalną – ludzi wolnych od wszystkiego, ale zniewolonych we wszystkim, w takim momencie trzeba koniecznie przypominać dobrodziejstwa oddania się Maryi, naszej Matce i Królowej, w dobrowolną niewolę miłości – abp Gądecki.

Jako przykład tego niewolniczego oddania abp Gądecki wskazał kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego wzorem dziś na nowo wypowiedziany został Milenijny Akt z 1966r., oddania Polski Maryi, w macierzyńską niewolę miłości.

Reklama

„Przynosimy tu Polskę, nasze smutki i niepokoje”

Przełożony generalny zakonu paulinów na rozpoczęcie uroczystości podkreślał, że „przynosimy tu Polskę, która potrzebuje ciągle duchowej i moralnej odnowy”.

Przynosimy nasze smutki i niepokoje. Przynosimy siebie samych. Modlimy się o szacunek, mądrość i uczciwość dla wszystkich Polaków. I o to, byśmy w różnorodności poglądów, nadal potrafili trwać przy Chrystusowym krzyżu, przy którym Ty, Matko i Królowo, wiernie stałaś. Maryjo Królowo, Tobie na nowo się powierzamy! – mówił o. Arnold Chrapkowski.

Podkreślał, że naszą ufność pokładamy w dłoniach Maryi. Tu pod murami klasztoru w 1957r. wierni wołali: Matko, przyjdź do nas! To wołanie ponawiamy teraz na nowo: Matko przyjdź do nas, umocnij nas, bo jesteś nam Pomocą i Obroną – mówił.

To jedno z 30 sanktuariów włączonych w maraton modlitewny o ustanie pandemii

Jasnogórskie sanktuarium włączyło się w maraton modlitewny papieża Franciszka o ustanie pandemii. O godz. o godz.18.00 w kaplicy Matki Bożej zostanie odmówiony różaniec w pięciu językach.

Wiemy, że sytuacja związana z pandemią jest trudna nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale jeszcze trudniejsza w innych regionach świata, dlatego chętnie odpowiadamy na tę papieską inicjatywę – mówi przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski dodaje, że modlitwa trwać będzie przez cały maj a jej widocznym znakiem jest zapalona w kaplicy świeca z papieskim herbem i wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę