"Z książką „Droga. 28 kroków do Światła” możemy rozważyć mękę Pańską, dokładnie taką, jaka została przestawiona w Ewangelii" - powiedziała Aneta Kozera, współautorka książki. "Ta droga jest ścieżką do poznawania naszej wiary".
Aneta Kozera, współautorka książki „Droga. 28 kroków do Światła”, związana ze Wspólnotą Koinonia, prezes polskiego oddziału globalnej firmy, z zamiłowania ewangelizatorka w programie „Poranek z Radiem Warszawa” opowiedziała o roli kobiet w Kościele.
Na początku rozmowy prowadząca red. Ewa Pietrzak zapytała, czego można życzyć kobietom w dniu ich święta. Życzę im wytrwałości, wierności w życiu codziennym i podążania za swoimi wartościami – powiedziała Aneta Kozera, podkreślając jednocześnie, że cieszy się, że może być cząstką Kościoła i z innymi kobietami go współtworzyć.
ZOBACZ: Już jest! “Droga. 28 kroków do Światła”. Książka o Bożej miłości w twoim życiu
„Opowiedzenie się za Chrystusem jest czasem trudne”
W dalszej części obie panie zastanawiały się nad zadaniami kobiet w dzisiejszym Kościele. Najważniejsze to przede wszystkim poznać swoją wartość, opowiadać się za prawdą i tworzyć relacje, które przybliżają innych do Boga – podkreśliła Aneta kozera.
Jak przyznała dalej, napisanie rozważań do książki „Droga. 28 kroków do Światła” było poniekąd publicznym przyznaniem się do Boga, co dla wielu jest wyzwaniem. Opowiedzenie się za Chrystusem np. w pracy jest czasem trudne – przyznaje, dodając, że inspirację dla niej stanowi biblijna postać Estery. Ujęła mnie jej odwaga, to jak potrafiła wykorzystać miejsce, w którym była do obrony najważniejszych spraw, do opowiedzenia się za nimi – mówi.
Przeczytaj również
Dlaczego warto zatrzymać się przy tej postaci? Walczyła o swoje, o swój naród – my też potrafimy to robić, tylko może nie zawsze tak otwarcie, czasem potrzebujemy motywacji. Moja przyjaciółka powiedziała mi, że fajnie jest się motywować wzajemnie, cenna jest taka kobieca solidarność, przyjaźń, relacje, które mogą nam pomóc w odwadze – powiedziała w czasie rozmowy Aneta Kozera, dodając, że dobrze jest się otaczać takimi osobami.
PRZECZYTAJ: „Gdy jest mi ciężko…” Wyjątkowe, kobiece rozważania Drogi Krzyżowej
„Promować czytanie Pisma Świętego wśród kobiet”
Następnie prowadząca zapytała, jak to jest być w dzisiejszym świecie taką dzielną, Bożą niewiastą. Jest trudno, ale poprzez relację z Bogiem, poznawanie Go, czytanie Pisma Świętego stajemy się takimi kobietami. Im bliżej jesteśmy Boga, tym bardziej się nimi stajemy. Widzę to po sobie. Ważne są konkrety: modlitwa, czytanie Pisma Święta i korzystanie z sakramentów to klucz – odpowiedziała.
„Droga. 28 kroków do Światła” to owoc spotkań pewnej grupki biblijnej. Nasza koleżanka Adela Lemańska pewnego razu taki temat nam rzuciła. Przyjęłyśmy to dobrze, bo możemy rozważyć mękę Pańską, dokładnie taką, jaka została przestawiona w Ewangelii. To bardzo dobra forma – powiedziała.
Każda z nas napisała rozdział. Ukazanie się książki to nie koniec, jest ciąg dalszy tej historii. Publikacja stała się pierwszym krokiem, punktem wyjścia, wstępem do powstania fundacji „U studni”, która będzie promować czytanie Pisma Świętego wśród kobiet – dodała.
W jaki sposób biblijna droga krzyżowa, a także nasza życiowa droga pomoże nam w dotarciu do nadziei, do zmartwychwstania? Ta droga jest taką ścieżką do poznawania naszej wiary. Te świadectwa są podpowiedzią, co zrobić jeśli spotyka nas w życiu coś trudnego, zdrada małżonka, choroba dziecka, mierzenie się z własną przewlekłą chorobą. To zachęta, by pomyśleć wówczas: nie jesteś sama, jest obok KTOŚ, kto nad tobą czuwa – podkreśliła prowadząca audycję.
Aneta Kozera zauważa, że wiele kobiet utożsamia się z tym co jest w książce. Podzielić się świadectwem swojego życia jest dowodem wielkiej odwagi, ale jest niezbędne i ważne, by dzielić się takimi rzeczami – mówi.
Całe audycji w „Poranek z Radiem Warszawa” można posłuchać TUTAJ.
ihk, pa/Stacja7