Nasze projekty

„Nie da się tam wejść bez drżenia”. O sekretach Wawelskiej Katedry w niezwykłym programie opowie abp Ryś

Za marmurami i złotem Katedry Wawelskiej kryją się niezwykłe historie o namiętności i władzy, świętości i zdradzie, ale to potrafią dostrzec tylko nieliczni. Już w najbliższy poniedziałek o godz. 19:00 w Auditorium Maximum UJ odbędzie się specjalny pokaz serii dokumentalnej kanału Polsat Rodzina „Sekrety Wawelskiej Katedry”, której narratorem jest abp Grzegorz Ryś.

fot. "Sekrety Wawelskiej Katedry"

„Sekrety Wawelskiej Katedry” to seria dokumentalna przygotowana z wielkim rozmachem i dbałością o szczegóły. Prowadzącym jest abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, popularny duszpasterz i historyk średniowiecza.

Abp Ryś odkryje przed widzami najciekawsze tajemnice katedry Wawelskiej

Katedra Wawelska jest wyjątkowym zabytkiem w historii Polski i perłą architektury podziwianą przez miliony turystów. To miejsce koronacji polskich królów począwszy od Władysława Łokietka, a zarazem miejsce pochówku władców i biskupów. Za marmurami i złotem kryją się jednak niezwykłe historie o namiętności i władzy, świętości i zdradzie, ale to potrafią dostrzec nieliczni. Abp Grzegorz Ryś – znakomity historyk średniowiecza – odkrywa przed widzami najciekawsze tajemnice katedry.

Jedną z nich jest tzw. sprawa świętego Stanisława, czyli zagadka konfliktu między biskupem krakowskim i królem Bolesławem Szczodrym, zakończona gwałtowną śmiercią duchownego i ucieczką władcy z kraju. Czy po niemal 1000 lat uda się rozwikłać tajemnicę śmierci biskupa Stanisława?

Reklama

„Sam też wiele razy odczuwałem to drżenie”

Abp Grzegorz Ryś niczym detektyw bada każdy szczegół bezcennych dokumentów i przedmiotów – np. czaszki świętego Stanisława – pilnie strzeżonych w katedralnym skarbcu i archiwum. To miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających.

Kiedy Karol Wojtyła zostawał metropolitą krakowskim, powiedział, że do tej katedry nie da się wejść bez drżenia. Sam też wiele razy odczuwałem to drżenie – mówi abp Grzegorz Ryś. Liczę, że widzowie doświadczą czegoś podobnego.

mat. prasowe

Unikalne zdjęcia ukazujące piękno katedry

Pomysłodawcą, współscenarzystą (obok Joanny Linczuk) oraz producentem z ramienia telewizji Polsat jest Marek Zając. Całość reżyserują Rafał Wójcik i Tomasz Bardorsch.

Reklama

Producent wykonawczy to Inbornmedia – firma kierowana przez Macieja Pawełczyka i Radosława Wikierę. Producentem nadzorującym Telewizji Polsat jest Radosław Sławiński.

Dzięki wyjątkowej współpracy z niestety niedawno zmarłym opiekunem katedry, śp. księdzem prałatem Zdzisławem Sochackim, mogliśmy wykonać unikalne zdjęcia i pokazać oszałamiające piękno katedry – podkreśla Marek Zając, szef kanału Polsat Rodzina. A dyrektor Radosław Sławiński, odpowiedzialny za kanały tematyczne Polsatu, dodaje: Ta seria jest doskonałym przykładem tego, jak w Grupie Polsat rozwijamy produkcję dokumentalną na poziomie najlepszych produkcji zagranicznych.

„Wciągamy oglądających w pewien rodzaj śledztwa”

Pokaz serii dokumentalnej kanału Polsat Rodzina „Sekrety Wawelskiej Katedry” odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 16 maja o godz. 19:00 w Auditorium Maximum UJ.

Reklama

Maciej Pawełczyk z Inbornmedia wyjaśnia: Dzisiejszy widz jest bardzo wybredny, dlatego podeszliśmy do tego historycznego tematu nowatorsko. Stworzyliśmy narrację, w której wciągamy oglądających w rodzaj śledztwa. Ten serial może być świetnym narzędziem do nauki historii w szkołach, edukować w sposób nowoczesny i intrygujący.

W programie wykorzystano ikonografię i materiały archiwalne m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na pokaz wybranych odcinków serii „Sekrety Wawelskiej Katedry” zapraszają: prof. dr hab. Jacek Popiel, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego; ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki oraz Marek Zając, szef kanału Polsat Rodzina.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, w której uczestniczyć będą: prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, prof. dr hab. Jacek Purchla i ks. prof. dr hab. Jacek Urban.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi programu:


pa, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę