Młodzi Europejczycy zainteresowani historią pojednania polsko-niemieckiego

W niedzielne popołudnie uczestnicy 42. Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu moglli wybrać jedną z 22 propozycji spotkań tematycznych. Liczni młodzi z różnych krajów z zainteresowaniem wzięli udział w spotkaniu pt. „Przebaczamy prosimy o przebaczenie”, na temat listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku.

Wykładu dyrektora Centrum Historii Zajezdnia, dr Marka Mutora wysłuchało kilkadziesiąt osób, a następnie zapoznały się one z wystawą prezentującą powojenne dzieje Wrocławia. Zdaniem prelegenta za tym zainteresowaniem kryje się nie tylko ciekawość historyczna, ale także aktualność wyzwania pojednania we współczesnym świecie. Jest w nim bowiem sporo konfliktów, a wiele osób pyta o nadzieję na świat sprawiedliwy, żyjący w pokoju.

Z historii listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, w który istotny wkład miał kardynał Bolesław Kominek wypływa świadectwo, że pojednanie jest możliwe – uważa dr Mutor. Zaznaczył, że było to trudne wyzwanie, 20 lat po zakończeniu II wojny światowej, w której nie było rodziny polskiej, która nie utraciłaby kogoś bliskiego. Naród niemiecki musiał także przyjąć na siebie gorzkie skutki wojny wywołanej przez nazistowskie Niemcy. Było jeszcze wiele zaszłości dawniejszych. I w tej sytuacji biskupi polscy mieli odwagę wyciągnąć ręce do swych niemieckich braci. Był to akt wówczas niezrozumiały, ale przyczynił się do zmiany w relacjach obydwu narodów a w dalszej perspektywie również państw – uważa dyrektor wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia.

Emily z Francji wyznała, że przyciągnęła ją chęć poznania historii Wrocławia goszczącego 42 Europejskie Spotkanie Młodych. Zauważyła, że poprzez historię widzimy, jak działa w niej Bóg. Uderzyło ją zdanie dr. Mutora, że nawet, jeśli dzieje są bardzo skomplikowane, pojednanie jest zawsze możliwe.

Reklama
Reklama

Dla przybyłego ze stolicy Ukrainy, Dmytro kwestia pojednania jest szczególnie ważna dla jego ojczyzny uwikłanej w konflikt z Rosją. Dzieje pojednania polsko-niemieckiego wskazują też na znaczenie czasu w procesie pojednania.

Jerome ze Szkocji przyznał, że chciał się zapoznać z tematem, którego zupełnie nie znał, a spotkanie w Centrum Historii Zajezdnia uświadomiło mu jak mało wie o Europie Środkowej i jej dziejach, ale także o możliwościach i szansach na pojednanie.

KAI/awo

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę