Ks. Kowalski: tegoroczny Wielki Post przeżywamy nie tylko liturgicznie, ale też życiowo

"Wydaje się, że ten tegoroczny Wielki Post przeżywamy nie tylko liturgicznie, ale też życiowo, egzystencjalnie. Wojna spowodowała, że świat stał się bardziej «postny»" – mówił ks. Marcin Kowalski, współautor książki "Jutro Niedziela", w Poranku Siódma9.

fot. Fray Gabox Finol/Cathopic

„Tematem łączącym liturgię V Niedzieli Wielkiego Postu jest temat Bożego Miłosierdzia. Przebaczenie pisze historię tego świata i dotyka naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. prof. Marcin Kowalski („Jutro Niedziela”).

Ks. Kowalski opowiedział o czytaniach, które usłyszymy w V niedzielę Wielkiego Postu. Pierwsze czytanie (Księga proroka Izajasza) mówi o końcu niewoli babilońskiej. Po 50-60 latach Bóg ogłasza Izraelitom koniec niewoli w Babilonii. Bóg nie chce, aby przeszłość Izraela, jego grzechy, ciążyły nad Izraelitami. Przebacza i ogłasza, że otwiera więzienia babilońskie, z których wyprowadza swój lud – powiedział.

Wszystko, co dokonało się w naszym życiu – także nasze błędy – wpisują się (jeśli na to pozwolimy) w Boży plan zbawienia wobec nas. Izraelici doświadczyli tego bardzo wymownie – zauważył ks. Kowalski.

Reklama
Reklama

„Wojna spowodowała, że świat stał się bardziej «postny»”

Biblista opowiedział również o niedzielnej ewangelii. Jezus mówi nam o tym, że zanim zaczniemy rozliczać innych, warto najpierw spojrzeć we własne serce. Jezus mówi do kobiety uchwyconej na cudzołóstwie z ogromną czułością i szacunkiem. Jej grzech w niczym nie pomniejszył jej godności w oczach Jezusa. Mówi do niej «niewiasto», tak jak mówił do swojej Matki. Boże przebaczenie otwiera dla tej kobiety nowe życie. Przeszłość przestaje być kamieniem młyńskim u jej szyi – zauważył kapłan.

Jak podkreślił ks. Kowalski, wkraczamy w ostatni czas przygotowań do świąt. Wydaje się, że ten tegoroczny Wielki Post przeżywamy nie tylko liturgicznie, ale też życiowo, egzystencjalnie. Wojna spowodowała, że świat stał się bardziej «postny» – zauważył współautor „Jutro Niedziela”.

Niedzielna liturgia zachęca nas do tego, abyśmy przyjmowali Boże przebaczenie pełnymi garściami – podkreślił ks. Kowalski.

Reklama
Reklama

kh, siodma9.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę