Nasze projekty

Koronawirus uderza w prasę katolicką. Ratunkiem są e-wydania

Niedziela, Gość Niedzielny, Przewodnik Katolicki - te popularne drukowane tygodniki katolickie musiały wstrzymać kolportaż parafialny, zmniejszyć ilość drukowanego nakładu lub zrezygnować czasowo z wydawania wersji drukowanej z powodu koronawirusa. Ich być albo nie być zależy teraz od tego, czy Czytelnicy przestawią się na wersję elektroniczną.

FOT. Unsplash

Dotychczas głównymi kanałami dystrybucji prasy katolickiej w Polsce były kościoły. W czasie, gdy zgromadzenia publiczne zostały zakazane i z uwagi na pandemię koronawirusa większość czytelników została w domach, gazety te znalazły się w trudnej sytuacji. Wszystkie stawiają teraz na e-wydanie.

Wydawana w Częstochowie „Niedziela” nie zrezygnowała całkowicie z drukowania gazety, ale zmniejszyła nakład. Także promuje wersję elektroniczną i liczy na zrozumienie Czytelników. – „Zamiast przez wiele godzin śledzić informacje o liczbie zarażonych czy kolejnych decyzjach sztabu kryzysowego warto zrobić sobie kwarantannę od świata na rzecz przebywania z Bogiem. Jestem bowiem przekonany, że na liście materiałów niezbędnych do przetrwania epidemii potrzeba nam czegoś więcej niż tylko środków dezynfekujących. Liczymy na wsparcie naszych czytelników i serdecznie polecamy e-wydanie „Niedzieli”. Jest także możliwość nabycia wersji papierowej dostępnej w parafiach, kioskach i salonach prasowych. „Niedziela” pomimo wszystko będzie wydawana – mówi Stacji7 redaktor naczelny „Niedzieli” ks. Jarosław Grabowski.
Najnowsze e-wydanie można kupić na stronie https://e.niedziela.pl/

Także regularni czytelnicy wydawanego w Katowicach „Gościa Niedzielnego” zostali w miniony weekend bez gazety. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego wielu wiernych uczestniczyło w transmisjach Mszy św. w swoich domach. I w związku z tym nie zakupiło aktualnego numeru 'Gościa’, który dostępny był w parafiach.- Ale nie wszystko jeszcze jest stracone – powiedziała diecezjalnemu Radiu eM Wiesława Dąbrowska-Macura, zastępca redaktora naczelnego gazety. – Okazuje się, że „Gościa Niedzielnego” można jeszcze dostać idąc na modlitwę do swojej parafii. Nr 11/2020 naszego tygodnika w pełnym nakładzie trafił do kościołów, ale dużo mniej osób mogło go zakupić – tłumaczy Dąbrowska-Macura. – My jednak poprosiliśmy księży proboszczów, by „Gościa Niedzielnego” wyłożyli na stałe do sprzedaży, bo przecież kościoły zamknięte nie są. Ludzie przychodzą na modlitwę i mogą wtedy zaopatrzyć się w tygodnik – mówi.Jak przyznaje redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, ks. Adam Pawlaszczyk, teraz, w kolejny weekend, trzeba szukać nowych form dotarcia do odbiorcy.
– Planujemy kilka akcji promujących e-wydanie, będziemy się starali przede wszystkim zaistnieć w Internecie z pełną zawartością gazety po to, żeby ją można było z pliku w formacie PDF starszym osobom wydrukować – zapewnia.
Bieżące wydanie „Gościa” w wersji drukowanej będzie można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy, czyli w kioskach, salonikach prasowych, czy na stacjach benzynowych.
Od najbliższego czwartku najnowsze e-wydanie „Gość Niedzielny” będzie udostępnione czytelnikom całkowicie za darmo. Każdy będzie mógł po założeniu konta i zalogowaniu przeczytać to wydanie on-line lub pobrać je na aplikację „Gościa Niedzielnego”.To wydanie – będzie też dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – na stronie http://sklep.gosc.pl/. Cena wydania PDF to 3 zł. Jak informuje wydawca – nadal istnieje możliwości skorzystania z prenumeraty pocztowej drukowanej wersji pisma.

Reklama

Decyzję o zawieszeniu drukowania najbliższych wydań podjęła także redakcja wydawanego w Poznaniu „Przewodnika Katolickiego”.  – To oczywiście nie znaczy, że zapominamy o naszych Czytelnikach. Jak co tydzień będziemy dla Państwa przygotowywać nowy numer naszego tygodnika, tyle że w formie e-wydania. Można je znaleźć na stronie http://e.przewodnik-katolicki.pl lub w aplikacji „Przewodnik Katolicki”, dostępnej na smartfonach – czytamy na stronie internetowej tygodnika.

Pismo dystrybuowane jest przede wszystkim w parafiach, w których, zgodnie z rozporządzeniem organów państwowych z 13 marca br., ograniczających liczbę uczestników zgromadzeń, także religijnych, do 50 osób, zdecydowanie mniej osób uczestniczy w kościołach w niedzielnych Mszach św. Za pomocą e-wydania pismo może trafić do większej liczby czytelników, niż w dotychczasowej, papierowej wersji. „Oczywiście jak tylko sytuacja na to pozwoli, powrócimy do wersji drukowanej” – zapewnia redakcja.
W-wydanie „Przewodnika” można znaleźć na stronie http://e.przewodnik-katolicki.pl/

ad, KAI/Stacja7

Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę