Nasze projekty

„Im bardziej mieszkamy w Słowie, tym bardziej potrafimy rozmawiać z drugimi”

- Można potraktować tę najbliższą niedzielę jako naukę dla nas, jak prowadzić trudne rozmowy - powiedział ks. Marcin Kowalski, który był gościem Poranka Rozgłośni Katolickich "Siódma - Dziewiąta".

Ks. Marcin Kowalski, współautor cyklu “Jutro Niedziela” w Poranku Rozgłośni Katolickich odniósł się do czytań z najbliższej niedzieli. Zauważył, że temat liturgii słowa jest bardzo aktualny, traktuje bowiem tym, jak mówić drugiemu prawdę w oczy, jak upominać drugiego. Przywołał proroka Ezechiela z pierwszego czytania, któremu Bóg powierza misję głoszenia dobrej nowiny i pocieszania ale i upominania swoich braci. – Izraelici są wtedy na wygnaniu, przeżywają trudny moment. Bóg mówi: Ja cię stawiam wśród nich jak strażnika, jeśli nie będziesz ich upominał to ja upomnę się o ich krew na twoich rękach. Oni mogą cię nie słuchać, mogą upierać się przy swoim, ale ważne, żebyś przekazał moje słowo upomnienia. Bez tego ja obarczę cię odpowiedzialnością za nich – wyjaśniał ks. Kowalski. 

O tym samym traktuje również Ewangelia, w której Jezus opisuje cztery stopnie upominania brata. – To są tak właściwie etapy walki o niego, bo pamiętajmy że każde dobre upomnienie to upomnienie miłości. W każdym dobrym upomnieniu chodzi nam o prawdę, ale przekazaną tak, żeby drugiego nie stracić – przypominał ks. Kowalski, omawiając kolejne kroki, które wskazuje Jezus: zwrócenie uwagi w cztery oczy, rozmowę przy świadkach, doniesienie Kościołowi i wykluczenie ze wspólnoty. – Jezus mówi, że taki człowiek ma być jako poganin i celnik, ale przecież sam z poganami i celnikami siadał przy stole, troszczył się o nich. Oni są poza wspólnotą, bo się wykluczyli swoim życiem, ale są otoczeni ogromną troską Jezusa – podkreślił. 

Na koniec ks. Marcin przypomniał, że najważniejszym przykazaniem chrześcijanina jest przykazanie miłości. – Możemy się różnić ale nic nie zwalnia nas od tego żeby wobec siebie używać języka miłości. Często słowami niewiele możemy zrobić, ale nasze życie to jest Ewangelia, która sprowadza ludzi do Kościoła. Im bardziej mieszkamy w Słowie, tym bardziej potrafimy rozmawiać z drugimi.

Reklama
Reklama

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

siódma9.pl, ah/Stacja7

Reklama
Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę